Kutanöz vaskülit tanısı alan hastaların direkt immunfloresan incelemelerinin klinik ve laboratuvar bulgularıyla korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation of direct immunofluorescence examinations with clinical and laboratory findings of patients diagnosed with cutaneous vasculitis
  1. Tez No: 816631
  2. Yazar: ESRA SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Kutanöz vaskülit, etkilediği dokuda kanama veya iskemik olaylara neden olabilen, histopatolojik olarak kan damarlarının duvarında hasar ve inflamasyonun görüldüğü bir durumdur. Cilde sınırlı olabileceği gibi pek çok organ sistemini aynı anda etkileyebilir. Vakaların klinik, laboratuvar ve histopatolojik bulgularının bir bütün olarak değerlendirilmesi tanı koyma aşamasında oldukça önem taşır. Kutanöz vaskülitlerde direkt immunfloresan mikroskopide (DİF) immun depolanmalar (özellikle IgG, IgM, IgA ve Kompleman C3) gözlenebilir.Dünya literatüründe çeşitli pozitiflik oranları bildiren çalışmalar mevcuttur. Fakat bu çalışmalarda DİF bulguları ile laboratuvar parametrelerinin ve deri dışı organ tutulumlarının arasındaki ilişki ile ilgili çelişkili sonuçlar mevcuttur. Bu konuda daha geniş hasta popülasyonlarının dahil edildiği çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı kliniğimize başvuran kutanöz vaskülit tanılı hastaların direk immunfloresan (DİF) inceleme sonuçlarının, hastaların klinik ve laboratuvar bulgularıyla korelasyonunu değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma etik kurul onayı alındıktan sonra retrospektif olarak hastane kayıtları incelenerek yapıldı. Çalışmaya Ocak 2010-Kasım 2022 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniğine başvuran, klinik ve histopatolojik olarak kutanöz vaskülit tanısı alan 195 hastanın 123 tanesi cinsiyet ve yaş farkı gözetmeksizin dahil edildi. Histopatolojik olarak tanısı şüpheli olan ve verileri eksik olan 72 hasta çalışma dışı tutuldu. Hastaların tanı anındaki yaşı, cinsiyeti, semptomları, etiyolojileri, kullandıkları ilaçlar, ek hastalıkları, laboratuvar ve DİF bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, minumum, maksimum olarak verildi. Sayısal değişkenler normal dağılım koşulunu sağlandığından bağımsız grup karşılaştırmaları Student t test, ikiden çok grup karşılaştırmaları One-way ANOVA Testi ile analiz edildi. Bağımsız gruplarda oranlar Ki Kare Analizi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Cutaneous vasculitis is a condition in which histopathological damage and inflammation are seen in the wall of blood vessels, which can cause bleeding or ischemic events in the affected tissue. It can be limited to the skin, or it can affect many organ systems at the same time. Evaluation of the clinical, laboratory and histopathological findings of the cases is very important at the stage of diagnosis. Immune deposits (especially IgG, IgM, IgA and Complement C3) can be observed in direct immunofluorescence microscopy (DİF) in cutaneous vasculitides.There are studies reporting various positivity rates in the world literature. However, there are conflicting results regarding the relationship between DİF findings and laboratory parameters and extracutaneous organ involvement in these studies. Studies involving larger patient populations are needed in this regard. The aim of this study is to evaluate the correlation of direct immunofluorescence (DİF) examination results of patients with cutaneous vasculitis who applied to our clinic with clinical and laboratory findings of the patients. Materials and Methods: The study was conducted retrospectively by examining hospital records after ethics committee approval. 123 of 195 patients who applied to Haydarpasa Numune Training and Research Hospital Departments of Dermatology between January 2010 and November 2022 and were diagnosed with cutaneous vasculitis clinically and histopathologically, were included in the study, regardless of gender and age. 72 patients with suspicious histopathological diagnosis and missing data were excluded from the study. The age, gender, symptoms, etiology, medications, comorbidities, laboratory and DİF findings of the patients at the time of diagnosis were evaluated retrospectively. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. Descriptive statistics; numbers and percentages for categorical variables, mean, standard deviation, minimum and maximum for numerical variables were given. Independent group comparisons were analyzed by Student's t-test, comparisons of more than two groups were analyzed with the One-way ANOVA Test, since the numerical variables were provided with the normal distribution condition. Rates in independent groups were compared with Chi-Square Analysis.