Kabin ekiplerinin tükenmişlik düzeylerinin ekip kaynak yönetimi becerileri üzerine etkisi
The effect of burnout levels of cabin crew on their crew resource management skills
- Tez No: 816629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK IŞILAY ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tükenmişlik insanlarla yakın ilişkiler içerisinde olunan meslek gruplarında daha sık görülen, hem birey hem de örgüt açısından çok ciddi sonuçları olan psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu çalışmada hava yolu taşımacılığında emniyete ve güvenliğe dair önemli görev ve sorumlulukları bulunan kabin ekiplerinin tükenmişlik düzeyleri ile ekip kaynak yönetimi becerileri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Verilerin elde edilmesi amacıyla Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Kabin Ekip Kaynak Yönetimi Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya Türkiye'de faaliyet gösteren hava yolu işletmelerinde çalışan toplam 300 kabin ekibi katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Burnout is a psychological disorder that is more common in occupational groups with close relationships with people and has very serious consequences for both the individual and the organization. In this study, it is aimed to determine the relationship between the burnout levels and crew resource management skills of cabin crews, who have important duties and responsibilities regarding safety and security in air transportation. Maslach Burnout Scale and Cabin Crew Resource Management Scale were used to obtain data. A total of 300 cabin crew working in airline companies operating in Turkey participated in the study.