Thatcherism in Caryl Churchill's Top Girls, Fen, and Serious Money: A cultural materialist reading
Caryl Churchill'in 'En İyi Kızlar, Fen ve Ciddi Para' oyunlarındaki Thatkarizm: Kültürel materyalist bir okuma
  1. Tez No: 816652
  2. Yazar: HAMEED ABDULAMEER HAMEED ALKHAFAJI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZILA HEIDARZADEGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırma, İngiltere'de milletvekili Margaret Thatcher döneminde meydana gelen sosyal, ekonomik ve politik dönüşümlerin içgörülü tasvirlerini sağlayan Caryl Churchill'in, Fen, Serious Money ve Top Girls oyunlarını incelemeye odaklanıyor. Araştırma, Yeni Tarihselcilik ve Kültürel Materyalizm'in teorik bakış açılarından yararlanarak, Thatcherizm'in bu oyunlar üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde analiz ediyor. Caryl Churchill'in Thatcher Britanya'sının sosyo-politik iklimiyle eleştirel bir şekilde ilişki kurmak için kullandığı temaları, karakterleri ve anlatı stratejilerini araştırıyor. Araştırma, Kültürel Materyalizm çerçevesindeki titiz bir incelemeyle, bu dönüştürücü süreçte edebiyat, tarih ve toplum arasındaki karşılıklı etkileşime dair daha derin bir anlayış kazanmayı amaçlıyor. İlk bölüm, Thatcherizm'in açıklamalarını, Caryl Churchill'in yönelimlerini ve Kültürel Materyalizm'in boyutlarını vurgular. Bölümün sonunda, literatür taraması, oyunları farklı görüşler ve uygulanan teorilerle tartışan önceki çalışmaları vurgulamaktadır. Takip eden üç bölümde araştırma, Caryl Churchill'in üç oyunu aracılığıyla Başbakan Margaret Thatcher'ın politikalarına nasıl yansıdığını inceliyor ve Thatcher'ın toplum politikalarının sonuçlarını ele alıyor. Araştırma, hedeflenen oyunları analiz ederek politikaların bireylerin ve toplumun yaşamları üzerindeki hem olumlu hem de olumsuz etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın sonucu, Kültürel Materyalizm'in bu üç oyuna uygulanmasından ortaya çıkan istisnai kavrayışları vurgulamayı ve Thatcherizm'in İngiliz vatandaşlarının yaşamları üzerindeki derin etkisine ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research delves into studying three plays by Caryl Churchill, Serious Money, Fen, and Top Girls, which provide insightful portrayals of the social, economic, and political transformations that occurred during the Thatcher era in Britain. By deriving benefit from the theoretical perspectives of Cultural Materialism, the research aims to comprehensively analyze the influence of Thatcherism represented in the three plays. It explores the themes, characters, and narrative strategies employed by Caryl Churchill to critically engage with the socio-political climate of Thatcher's Britain. Through a meticulous examination within the frameworks of Cultural Materialism, the research seeks to gain a deeper understanding of the involved interplay between literature, history, and society during that transformative period. In the first chapter, it highlights the explanations of Thatcherism, Caryl Churchill's orientations, and the dimensions of Cultural Materialism. At the end of chapter, the literature review examines the previous studies. In the following three chapters, the research examines how Caryl Churchill reflects Prime Minister Margaret Thatcher's policies in the plays and consider the historical and cultural outcomes of Thatcher's policies in society. The research aims to uncover both the positive and negative effects of these policies on the lives of individuals through analyzing the targeted plays. The conclusion of the study aims to emphasize the exceptional insights that emerge from applying Cultural Materialism to these three plays, shedding light on the profound impact of Thatcherism on the lives of British citizens.