The brave women characters in opposition to thatcherism in Caryl Churchill's plays
Caryl Churchill oyunlarında Thatcherızm karşıtı cesur kadın karakterler
- Tez No: 551865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ZAFER SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde, Caryl Churchill'in Cloud Nine ve Top Girls oyunlarında yer alan ve Margaret Thatcher'ın ideolojilerinin karşısında duran cesur kadın karakterlerle, Thatcherizm eleştirisi yapılmıştır. Dünyaca tanınan sosyal ve feminist kimliğiyle öne çıkan yazar, yenilikçi tiyatro teknikleriyle kadınlara benimsetilen sosyal ve ekonomik normların eleştirisini yapmış ve tabu olarak görülen sosyal dayatmaları sorgulamıştır. Oyunlarında genellikle kadın sorunlarına yer veren Caryl Churchill, kapitalizm ve ataerkil düzenin yani Margaret Thatcher'in ideolojilerini yansıtan Thatcherizmin sebep olduğu cinsiyet rollerinin sonuçlarının kadınları son derece olumsuz bir şekilde etkilediğini vurgulamıştır. Bireyselliği savunan Thatcher ise kadınların durumlarını düzeltmek için hiçbir şey yapmamış ve kadınların meselelerine öncelik vermemiştir. Aksine kadın özgürlük hareketini acımasızca eleştirmiştir. Kadınlar yerine kabinede erkekler tarafında yer almayı tercih etmiştir. Bu yüzden Caryl Churchill onun bir kız kardeş olmadığını dile getirmiş ve Margaret Thatcher'ın kadınları tekrar eve göndermeyi hedefleyen politikalarını, Cloud Nine ve Top Girls oyunlarında yer verdiği kendine güvenen, bilinçli kadın karakterleriyle eleştirmiştir. Kısacası, bu tez Caryl Churchill'in sosyalizminin Margaret Thatcher'ın bireyselliğine karşı verdiği savaşın bir yansımasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Caryl Churchill's criticism of Thatcherism through her courageous female characters in opposition to the ideologies of Margaret Thatcher in her plays, Cloud Nine and Top Girls. As a well-known socialist-feminist playwright, Caryl Churchill challenges the established social and economic norms based on women via her unique theatrical techniques and she has questioned the social troubles that are believed to be taboos and hence fixed. Generally being concerned with female issues in her plays, Churchill does stress how women suffer from the results of the attempts to subvert their gender roles having been produced by capitalism and universally instructed by patriarchy, all of which is named Thatcherism, Margeret Thatcher's ideologies. Thatcher who supported individualism did not do anything to improve women's situation in contrast to the expectations and she did not advance or priorise women's issues. On the contrary, she makes harsh criticism of Women Freedom Movement. Instead of women, she preferred to be surrounded by men in the party. So, Caryl Churchill has put into words that she is not a sister and she has criticized her ideologies that aim to return the women into home by her self-confident and self-realized women characters in her particular plays, Cloud Nine and Top Girls. In a nutshell, the thesis is the reflection of the battle of Caryl Churchill's socialism against Margeret Thatcher's individualism.