Mystifications in David Hare's play Skylight
David Hare'nin Skylight oyununda mistifikasyonlar
- Tez No: 932829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE ÇİĞDEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
David Hare, Margaret Thatcher dönemi Britanya'sının toplumsal ve siyasal dönüşümlerini eleştirel bir bakış açısıyla işleyen önde gelen bir Britanyalı oyun yazarıdır. Bu çalışma, David Hare'in Skylight (1995) adlı oyunu, Thatcherist ideolojisinin etkilerini kültürel materyalizm çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Marx'ın Hegel'in Hukuk Felsefesinin Eleştirisi adlı eserinde tartıştığı mistifikasyon türlerinden olan doğallaştırma ve tersine çevirme kavramlarına dayanarak, oyunun Thatcher döneminin serbest piyasa ilkelerini benimsemesini, Viktorya dönemi değerlerinin yeniden canlanmasını ve meritokrasi ile sosyal refahın yeniden tanımlanmasını karakterlerin deneyimleri üzerinden nasıl yansıttığını incelemektedir. Doğallaştırma, toplumsal ve tarihsel olarak şekillenmiş süreçlerin sanki doğalmış gibi algılanmasını ifade ederken; tersine çevirme, bu süreçlerin gerçek kökenlerini gizleyerek onları tersinden kavramaya yol açan bir yanılsama yaratır. Raymond Williams'ın kültürel materyalizm kavramından hareketle, bu analiz, oyunun sosyo-politik bağlamla karşılıklı ilişkisini ve bu bağlamın ideolojik çelişkilerini nasıl açığa çıkardığını göstermektedir. Thatcher sonrası sahnelenen Skylight, dönemin hegemonik ideolojileriyle olan etkileşimini incelemek için önemli bir örnek teşkil etmektedir. Özellikle oyun içindeki sahneler, diyaloglar ve sembolik imgeler yoluyla, Thatcherizm'in piyasa odaklı politikalarının sosyal refah, bireysel sorumluluk ve toplumsal cinsiyet eşitliği üzerindeki etkileri ele alınmaktadır. Bu bağlamda, oyun, dönemin ataerkil toplumsal cinsiyet düzenine dokunaklı bir eleştiri sunmaktadır. Oyunun karakterlerinden Kyra'nın alternatif bir değer sistemi önerisi, Thatcherizm'in kalıcı etkilerini sorgulamak için eleştirel bir platform sunmaktadır. Sonuç olarak, çalışma, Skylight'ın Thatcherist ideolojinin çelişkilerini ve insani maliyetlerini sergileyerek, sosyal refah kavramının tersine çevrilmesi, bireysel sorumluluğun aşırı vurgulanması ve piyasa odaklı çözümlerin önceliklendirilmesi gibi konular üzerinden dönemin ideolojik eleştirisine katkıda bulunduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
David Hare is a leading British playwright who examines the social and political transformations of Margaret Thatcher-era Britain from a critical perspective. This study aims to analyse David Hare's play Skylight (1995) within the framework of cultural materialism, focusing on the impacts of Thatcherite ideology. Drawing upon the concepts of naturalisation and inversion, which are among the types of mystification that Marx discusses in his Critique of Hegel's Philosophy of Right, this thesis investigates how the play reflects the adoption of free-market principles, the revival of Victorian values, and the redefinition of meritocracy and social welfare during the Thatcher era through the experiences of the characters. Whereas naturalisation refers to the perception of socially and historically shaped processes as if they were natural, inversion creates an illusion that leads to a misconception of these processes by concealing their actual origins. Grounded in Raymond Williams' concept of cultural materialism, this analysis demonstrates the interplay between the play and its socio-political context, revealing the ideological contradictions of that context. Skylight, staged in the post-Thatcher period, constitutes a significant example for examining the interaction with the hegemonic ideologies of the era. The effects of Thatcherism's market-oriented policies on social welfare, individual responsibility, and gender equality are addressed through specific scenes, dialogues, and symbolic imagery within the play. In this context, the play offers a poignant critique of the era's patriarchal gender order. The alternative value system proposed by Kyra, one of the characters in the play, provides a critical platform for questioning the lasting impacts of Thatcherism. In conclusion, the study argues that Skylight exposes the contradictions and human costs of Thatcherite ideology, thereby contributing to the ideological critique of the era through issues such as the inversion of concept of social welfare, the overemphasis on individual responsibility, and the prioritisation of market-oriented solutions.