Morina persica L. üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostic Studies on Morina persica L.
  1. Tez No: 816655
  2. Yazar: RIDVAN ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN SEZEN KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmada M. persica L. bitkisinin toprak üstü kısımlarından saf madde izolasyonu, farklı polaritelerde hazırlanan alt ekstrelerin ve elde edilen saf bileşiklerin antimikrobiyal, antioksidan ve antitirozinaz özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Farklı polaritelerde hazırlanan ekstrelerden kolon kromatografisi yöntemi ile izolasyon çalışması yapılmıştır. 1D-NMR, 2D-NMR ve kütle spektroskopisi yöntemleri kullanılarak elde edilen bileşiklerin yapıları aydınlatılmıştır. Antimikrobiyal aktivite tayininde mikrodilüsyon yöntemi kullanılmıştır. Toplam fenolik içerik, Folin-Ciocalteu yöntemi ile antioksidan kapasite ise DPPH ve ABTS radikali süpürücü kapasite deneyleri ile belirlenmiştir. Antitirozinaz özellikler, Masuda ve arkadaşlarının yöntemi ile araştırılmıştır. Bulgular: Etil asetat ekstresinden kemferol-3-O-β-glukopiranozit (astragalin) ve su ekstresinden kersetin-3-O-rutinozit (rutin) izole edilmiştir. Metanol ekstresi, Escherichia coli (MİK: 4 µg/mL); n-hekzan ekstresi, Staphylococcus aureus (MİK: 1 µg/mL); diklorometan ekstresi, Klebsiella pneumoniae (MİK: 16 µg/mL) ve Staphylococcus aureus (MİK: 1 µg/mL); kemferol-3-O-β-glukopiranozit, Staphylococcus aureus (MİK: 1 µg/mL) ve kersetin-3-O-rutinozit, Staphylococcus aureus ve Enterococcus faecalis (MİK: 1 µg/mL) üzerinde daha güçlü antimikrobiyal aktivite göstermiştir. En yüksek fenolik içerik etil asetat ekstresinde (169.24 ± 0.229 μg GAE/mg) tespit edilmiştir. Ekstreler içerisinde 50 μg/mL konsantrasyonda en yüksek DPPH ve ABTS radikali süpürme aktivitesini etil asetat ekstresi (%38.80 ± 0.136 ve %98.92 ± 0.341) gösterirken, saf maddelerden kemferol-3-O-β-glukopiranozit de yüksek ABTS radikali süpürme aktivitesi (%93.10 ± 0.152) göstermiştir. 200 μg/mL konsantrasyonda en yüksek antitirozinaz etkiyi ise metanol ekstresi (%57.14) göstermiştir. Sonuç: Bitki antimikrobiyal, antioksidan ve antitirozinaz aktivite bakımından değerlendirilmiştir. Kemferol-3-O-β-glukopiranozit ve kersetin-3-O-rutinozit saf olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to isolate pure substances from the aerial parts of M. persica L. and to investigate the antimicrobial, antioxidant and antityrosinase properties of the extracts prepared at different polarities and the pure compounds obtained. Material and method: Isolation studies were carried out by column chromatography method from the extracts prepared at different polarities. 1D-NMR, 2D-NMR and mass spectroscopy methods were used to elucidate the structures of the compounds obtained. The microdilution method was used for antimicrobial activity determination. Total phenolic content was determined by Folin-Ciocalteu method and antioxidant capacity was determined by DPPH and ABTS radical scavenging capacity assays. Antityrosinase properties were investigated by the method of Masuda et al. Results: Kaempferol-3-O-β-glucopyranoside (astragalin) was isolated from the ethyl acetate extract and quercetin-3-O-rutinoside (rutin) from the water extract. Methanol extract, Escherichia coli (MIC: 4 µg/mL); n-hexane extract, Staphylococcus aureus (MIC: 1 µg/mL); dichloromethane extract, Klebsiella pneumoniae (MIC: 16 µg/mL) and Staphylococcus aureus (MIC: 1 µg/mL); kaempferol-3-O-β-glucopyranoside, Staphylococcus aureus (MIC: 1 µg/mL) and quercetin-3-O-rutinoside, Staphylococcus aureus and Enterococcus faecalis (MIC: 1 µg/mL) showed stronger antimicrobial activity. The highest phenolic content was found in ethyl acetate extract (169.24 ± 0.229 μg GAE/mg). Ethyl acetate extract showed the highest DPPH and ABTS radical scavenging activity (38.80 ± 0.136% and 98.92 ± 0.341%) at a concentration of 50 μg/ml, while kaempferol-3-O-β-glucopyranoside, one of the pure substances, showed high ABTS radical scavenging activity (93.10 ± 0.152%). At 200 μg/mL concentration, the methanol extract showed the highest antityrosinase effect (57.14%). Conclusion: The plant was evaluated for antimicrobial, antioxidant and antityrosinase activity. Kaempferol-3-O-β-glucopyranoside and quercetin-3-O-rutinoside were obtained in pure form.