Morina karaciğer yağından enzimatik hidroliz ile DHA'nın zenginleştirilmesinde enzim miktarı ve sürenin etkisi
Effect of reaction time and amount of enzym on the enrichment of DHA by enzymatic hydrolysis of cod liver oil
  1. Tez No: 151272
  2. Yazar: TUBA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL AVCIBAŞI GÜVENİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Balık yağı polidoymamış yağ asitlerinden Dokosahekzaenoik asit (DHA) insan vücudu için pek çok faydasının olması sayesinde gıda ve ilaç endüstrisinde önemi giderek artan bir maddedir. omega 3 polidoymamış yağ asitleri (örn; DHA) vücudumuzda sentezlenemediği için dışarıdan beslenme yolu ile alınması gerekir. Yağ asitleri vücudumuzdaki tüm hücre zarlarının yapısında bulunur, ancak çok önemli yağ asitleri; DHA ve EPA(eikosapentaenoik asit), beyin ve kalp hücreleri ile bağışıklık sistemi hücre zarlarında depolanır. Bu iki yağ asidinin elde edilebileceği en iyi kaynak balık yağlandır. DHA, tıpta kalp, kan hücresi, böbrek ve romatizmal hastalıklar ile kanser ve bazı nörolojik rahatsızlıklar gibi pek çok hastalığın tedavisinde rol alırken bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde ve gelişme çağındaki çocukların zihinsel gelişimini artırmada da önemli ölçüde kullanıma sahiptir. DHA' in ilaç endüstrisinde yerini alması ile bu maddenin balık yağından daha yüksek konsantrasyonlarda elde edilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu sebeple DHA 'in balık yağından elde edilmesinde kullanılabilecek en etkili yöntemin bulunması amacı ile pek çok çalışma yapılmış ve araştırmalar halen devam etmektedir. Literatürde balık yağlarından omega 3 çoklu doymamış yağ asitlerinin eldesi için üre ile fraksiyonlama, kromatografik yöntemler, kristalizasyon ve distilasyon, süper kritik CO2 ekstraksiyonu, enzimatik hidroliz ve esterleştirme gibi pek çok yöntem önerilmekte ve bunlarla ilgili yapılan çalışmalar yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, balık yağından enzimatik hidroliz ile DHA konsantrasyonu yüksek ürün elde edilmesinde enzim miktarı, reaksiyon süresi, pH, sıcaklık, tampon çözelti ve karıştırma hızının etkisini inceleyerek en uygun yöntemi belirlemek ve bu maddenin gıda ve ilaç endüstrisinde kullanımına katkıda bulunmaktır. Bu çalışmada Morina Balığı Karaciğer Yağı Candida rugosa Lipazı ile farklı enzim miktarı, pH, sıcaklık, tampon çözelti ve karıştırma hızı uygulanarak hidroliz edilmiştir. Hidroliz ürünü Hegzan ve 0.5 N Etanolik KOH kullanılarak ekstrakte edilmiş ve serbest yağ asitlerinden oluşan alt faz atılmış trigliserid, digliserid ve mono gliseridlerden oluşan üst faz alınarak 50 mi saf su ile 3 kez yıkanmıştır. Hegzanı döner vakum evaporatörde uçurulan üst faz esterleştirilmiş ve sonuçta elde edilen ürünün yağ asidi bileşimleri gaz kromatografisinde incelenerek Dokosahekzaenoik asit bakımından zengin ürün eldesi için gerekli olan seçilen Uygun koşullar belirlenmeye çalışılmıştır. Morina Karaciğer yağı'mn Candida rugosa Lipazı ile pH 5.0, T=35°C, E=1000U/gyağ, yağ:tampon çözelti, 12g:18ml koşullarında 24 saat süre ile yürütülen hidroliz reaksiyonu sonucunda hidroliz miktarının %83.12 olduğu ve DHA miktarının orijinal yağa göre 1,45 kat arttırıldığı görülmüştür. Sonuçları literatürdeki örnekleri ile karşılaştırdığımızda Candida rugosa Lipazının Morina Karaciğer yağı üzerinde etkili olduğu ve bu yöntemin balık yağlarından DHA bakımından zengin gliserid karışımı eldesinde verimli olduğu söylenebilir. X
Özet (Çeviri)
EFFECT OF REACTION TIME AND AMOUNT OF ENZYM ON THE ENRICHMENT OF DOCOSAHEXAENOIC ACID BY ENZYMATIC HYDROLYSIS OF COD LIVER OIL SUMMARY Docosahexaenoic acid (22:6, DHA) is omega 3 polyunsaturated fatty acid and it is mostly found in fishes. Because of its benefical effects on human body, usage of DHA in food and pharmaceutical industry increases day by day. omega 3 polyunsaturated fatty acids can not be synthesized in the human body, so it must be obtained in the diet. Fatty acids are contained in the membranes of every cells in human body but, essential fatty acids ; DHA and EPA (Eicosapentaenoic acid) are particularly concentrated in the membranes of brain cells. The best source of these two fatty acids is fish oil. A number of diseases in humans such as; cardiovascular diseases, blood cell pathologies, neurological diseases, cancer, some kidney diseases, can be treated by DHA and it is also used for improving immune system, mental and visual development of growing children. After taking part in pharmaceutical industry, necessity of obtaning highly concentrated DHA from fish oil increased. For this reason several studies have been performed to find most efficient method for obtaining DHA enriched products from naturel fish oil. In the literature, a number of methods have been proposed and employed including urea fractionation, chromatograpic methods, crystallization and distillation, supercritical CO2 extraction, lipase catalysed and esterification methods. The aim of this project is to observe the effect of the amount of enzyme, reaction time, pH, temperature and stirring velocity on the enrichment of DHA by enzimatic hydrolysis of fish oil and to be helpful for food and pharmaceutical industry by this study. In this study enzymatic hydrolysis of Cod Liver Oil with Candida rugosa lipase was performed using different amount of enzyme, different pH, temperature, and stirring velocity. The products of these reactions were extracted with hexane and 0.5 N ethanolic KOH solution and lower layer was separeted and discarded. Upper layer which consist of trigliserid, digliserid and monogliserid mixture was washed with 50 ml distilled water 3 times and the lower aquous layer was separeted and discarded. Acylglycerol were subsequently recovered after hexane removal in rotary vacuum evaporator. After that, fatty acids of cod liver oil were converted in to methyl esters to determine the fatty acid composition of the product using gas chromatography method. By this way the best conditions for the enrichment of DHA from Cod Liver Oil was determined. At the end of this study it was seen that performing hydrolysis reaction of Cod Liver Oil with 1000U/gyag Candida rugosa lipase at the pH5.0, T=35°C, fish oihbuffer solution, 12g:18ml for 24 hours result in 83.12% hydrolysis and 1,45 fold increase in the amount of DHA according to original Cod Liver Oil. The comparison of the results with the examples given in the literature was in a good agreement. As conclusion, it can be said that Candida rugosa lipase is effective on the Cod Liver Oil and this method is efficient to obtain the DHA rich glyceride mixture from the fish oil. XI