Sadece yağlı tohumla beslenen papağanlarda karaciğerin radyografik, ultrasonografik görüntülenmesi, hemogram ve kan biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
Radiographic, ultrasonographic imaging of liver, evaluation of cbc and blood biochemical parameters in parrots fed only by oilseed
- Tez No: 816657
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yağlı tohumla besleme papağanlarda malnutrisyon sebebiyle birçok organda deformasyona, serum biyokimyasal enzimlerde ciddi değişikliklere sebep olabilmektedir. Bu tez çalışmasında ülkemizde yaygın olarak tercih edilen yağlı tohumla besleme düzeninin papağanlarda karaciğerin biyokimyasal parametreleri, tam kan sayımı, radyografi ve ultrasonografi gibi yöntemler kullanılarak beslenmenin etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Yabani Hayvan Hastalıkları ve Ekoloji Anabilim Dalı kliniğine getirilen 30 adet, yaşları 3 ve 42 yaş aralığında değişen Psittacus erithacus, Blue-Gold ve Red-Green Macaw, Blue Fronted Amazon, Cacatua alba ve Psittacula krameri papağanlarından öncelikle anamnezleri ardından klinik muayeneleri yapılıp, laboratuvar analizleri alınmış, ultrasonografik ve radyografik görüntüleri değerlendirilmiştir. Biyokimya analizinde CK, LDH, safra asitleri, total protein, albumin, globulin, GGT, glukoz, AST ve kolesterol değerlendirmeye alınmıştır. Yaşa ilişkin değerlendirmede hastaların LDH (r=0.413, p=0.023), safra asitleri (r=0.518, p=0.003), kolesterol (r=0.410, p=0.025) düzeyleri pozitif yönde istatistiki öneme sahip bulunmuştur. Yaş ile biyokimyasal analizler karşılaştırıldığında CK (p=0.045) ve safra asitleri (p=0.014) istatistiki öneme sahip bulunmuştur. Aynı zamanda yağlı tohumla beslenme süreleri ile LDH (r=0.448, p=0.013), safra asitleri (r=0.537, p=0.002) ve kolesterol (r=0.448, p=0.013) değerleri arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Kolesterol sınıflamasına göre papağanların ağırlıkları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptanmıştır (p=0.032). Karaciğer boyutları LDH ile karşılaştırıldığında (p=0.0004) istatistiki öneme sahip bulunmuştur. Çalışmamızda beslenmenin; biyokimyasal parametreleri, radyografik ölçümlerde karaciğer boyutlarını, ultrasonografide homojeniteyi değiştirdiği saptanmıştır. Ortaya çıkan bu verilerin yapılacak olan çalışmalara temel oluşturması ve beslenmenin papağanların yaşam süresini etkileyen bir faktör olduğunun anlaşılmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Oilseed feeding can cause deformation in many organs and serious changes in serum biochemical enzymes due to malnutrition in parrots. This thesis aimed to investigate the effects of oilseed feeding, which is widely preferred in our country, on the biochemical parameters of the liver in parrots by using methods such as complete blood count, radiography and ultrasonography. Thirty Psittacus erithacus, Blue-Gold and Red-Green Macaw, Blue Fronted Amazon, Cacatua alba and Psittacula krameri parrots, aged between 3 and 42 years, were brought to the clinic of Istanbul University-Cerrahpaşa Veterinary Faculty, Department of Internal Medicine and Department of Wild Animal Diseases and Ecology. Anamnesis, clinical examinations, laboratory analyzes, ultrasonographic and radiographic images were evaluated. Biochemistry analysis included CK, LDH, bile acids, total protein, albumin, globulin, GGT, glucose, AST and cholesterol. LDH (r=0.413, p=0.023), bile acids (r=0.518, p=0.003) and cholesterol (r=0.410, p=0.025) levels were found to have positive statistical significance in the evaluation of age. When age was compared with biochemical analyses, CK (p=0.045) and bile acids (p=0.014) were statistically significant. At the same time, there was a statistically significant positive correlation between the duration of oilseed feeding and LDH (r=0.448, p=0.013), bile acids (r=0.537, p=0.002) and cholesterol (r=0.448, p=0.013) values. There was a statistically significant difference in the weights of parrots according to cholesterol classification (p=0.032). Liver size was found to be statistically significant when compared with LDH (p=0.0004). Our study determined that nutrition changed biochemical parameters, liver size in radiographic measurements and homogeneity in ultrasonography. It is thought that these data will provide a basis for future studies and help to understand that nutrition affects the life span of parrots