Aşiret yapılanmalarında kriz ve anlaşmazlıkların çözümünde kanaat önderlerinin rolü: Muş ili örneği
The role of opinion leaders in resolving and conflicts in tribal structure: The example of province Muş
  1. Tez No: 816658
  2. Yazar: GÜLSEREN GÖZELYUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÜNGÖRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, aşiret yapılanmaları içerisinde kanaat önderi olarak bilinen liderlerin kriz ve çatışma durumlarına nasıl müdahale ettikleri, hangi yöntemlerden yararlandıklarını, bu kişilerin hangi özelliklerine dayanarak liderlik özelliğinin atfedildiği, aşiret yapılanmaları içerisinde rollerin nasıl belirlendiği ve kanaat önderlerinin verdiği kararlarda hangi ölçütleri referans aldıkları gibi sorular üzerinden Muş İli'ndeki aşiretlerin kriz ve anlaşmazlıklarındaki çözüm süreçleri incelenmektedir. Araştırmada, kanaat önderi işlevi gören bu kişilerin özellikleri, toplumdaki nitelikleri ve toplum içerisinde üstlendikleri görevler üzerinden, ele alınan aşiret yapılanmasının anlayış ve değerleri yorumlanmaktadır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde, ele alınan teorik bilgiler gösterilerek araştırmada yer alan kavramların tanımları ve tiplemelerin özellikleri açıklanmaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde, araştırmada kullanılan yöntem ve tekniklerden söz edilerek araştırmanın metodolojik yönünün yanı sıra; araştırmanın örneklemini oluşturan Muş İli hakkında bilgilere de ağırlık verilmektedir. Araştırmanın üçüncü bölümünde, saha çalışmasında elde edilen verilerin analizi ve değerlendirmesi yer almaktadır. Burada araştırma sorularına alınan cevapların deşifresi yapılarak araştırmada elde edilen bulguların analizi yapılmaktadır. Dördüncü ve son bölümde ise, elde edilen bilgilerin sonucunda araştırmada varılan sonuç ve bu konuda yapılabilecekler konusunda öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
İn this study, questions such as how known as opinion leaders in tribal structures intervene in crisis and conflict situations, what methods they use, on which characteristics these people are attributed to leadership characteristics, ow roles are determined tribal structure, and which criteria are taken as reference in the decisions made by opinion leaders. The resolution processes in the crisis and disputes of the tribes in the province of Muş are examined. İn the research, the characteristics of these people who fonctuion as opinion leaders, their Qualities in the society and the duties they undertake in the society are interpreted. Our study consists of four parts. İn the first of the begining, the definition of the concepts in the characteristics of the typings are explained by showing the theoretical information covered. İn the part second of the research, besides the methodological aspect of the research; information about the province of Muş, which constitutes the sample of the resarch, is also given weight. The third part of research includes the analysis and evaluation of the data obtained during the fieldwork. Here, the answers to the research questions are deciphered and the findings obtained in the resarch are analyzed. İn the fourth and last part, there are suggestions about the conclusion reached in the research as a result of trhe information obtained and what can be done in this regard.