The relationships between abusive supervision, perceived stress and cyberloafing behaviours at work
İş yerinde istismarcı liderlik, algılanan stres ve sanal kaytarma davranışları arasındaki ilişkiler
- Tez No: 816659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM METİN ORTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnternetin son yıllarda iş hayatındaki öneminin artmasıyla birlikte bu durum örgütler için tehdit oluşturmaya başlamıştır. Buna bağlı olarak sanal kaytarma davranışları birçok bilim insanının ilgisini çekmiştir. Genel olarak sanal kaytarma, çalışanların işyerinde mesai saatleri içinde gönüllü olarak interneti kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma, çalışanlar arasında istismarcı liderlik ile sanal kaytarma davranışları arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Ayrıca bu ilişkide algılanan stresin aracılık rolünü incelemektedir. İstismarcı liderlik ve algılanan stresin, çalışanların işyerinde sergiledikleri sanal kaytarma davranışı ile pozitif ilişkisi olması beklenmektedir. Veriler 265 çalışandan çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. Katılımcılar iş yerinde algılanan stres, istismarcı liderlik ve sanal kaytarma davranışlarının düzeylerini rapor etmişlerdir. Elde edilen bulgulara göre, istismarcı liderlik, çalışanların sanal kaytarma davranışları üzerinde pozitif yönde ve anlamlı bir etkiye sahiptir. İstismarcı liderliğin algılanan stresi pozitif yönde yordadığı da bulunmuştur. Ancak, algılanan stres, istismarcı liderlik ve sanal kaytarma arasındaki ilişkide aracı bir rol oynamamıştır. Bu çalışma, çalışanların sanal kaytarma davranışlarının yordayıcılarının anlaşılmasında literatüre katkı sağlamaktadır. Ayrıca işyerinde internetin kötüye kullanımı ile başa çıkmak ve istismarcı liderlik davranışlarını önlemek için önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As the importance of the Internet in business life has increased in the recent years, it has started to pose threats for some organizations. Accordingly, several academics have been interested in cyberloafing activities. In general, cyberloafing is the voluntary usage of the Internet by employees while they are at work. This study investigates the relationship between abusive supervision and cyberloafing behaviors among employees. In addition, it investigates how perceived stress mediates this relationship. It is particularly expected that abusive supervision and perceived stress would be positively related to cyberloafing behavior exhibited by the employees at work. The data were collected from 265 employees through online survey method. Individuals participating in the research indicated their levels of perceived stress, abusive supervision and cyberloafing behaviors at work. In light of the results, employees' cyberloafing behaviors are positively and significantly impacted by abusive supervision. It was also found that abusive supervision predicts perceived stress in a positive way. However, perceived stress did not play a mediating role in the relationship between abusive supervision and cyberloafing. This research contributes to the literature in understanding the predictors of cyberloafing behaviors of employees. It also provides important implications for managing with using the Internet improperly at work and preventing the abusive supervision behaviors.