Yüksek fruktoz mısır şurubu tüketiminin sıçanlarda yaşa bağlı öğrenme ve bellek üzerine etkileri
Effects of high fructose corn syrup consumption on age-related learning and memory in rats
- Tez No: 816662
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Enerji dengesi, sağlıklı bir şekilde vücut ağırlığını sürdürmek ve en uygun besin alımını sağlamak açısından önemlidir. Şeker alımı diyetlerin genel enerji yoğunluğuna katkıda bulunmaktadır. Ancak özellikle şekerli ve tatlandırıcı içeceklerden alınan serbest şekerler (free sugars), genel enerji alımını artırmakta ve beslenme bakımdan yeterli düzeyde kalori içeren gıdaların tüketimini azaltarak sağlıksız bir diyet, kilo alımı ve çeşitli hastalık riskine yol açmaktadır. Diyet, sistemik ortamın kompozisyonunu etkileyerek ve benzer şekilde kök hücre yaşlanmasını, yetişkin hipokampal nörogenezini ve bilişi değiştirebilir. Bu nedenle, yetişkin hipokampal nörogenezinin diyetle modülasyonu, daha önce tartışıldığı gibi beslenmenin bilişsel yaşlanmayı etkileyebileceği ileri sürülmektedir. Hem yaşın hem de diyetin kök hücre fonksiyonunu ve nörogenezi değiştirebileceği ve bu değişikliklerin dolaşımdaki faktörlerin seviyelerindeki değişikliklerle kolaylaştırıldığı göz önüne alındığında bu etkilerin daha ayrıntılı olarak araştırılması gerekmektedir. Uzun süreli yüksek kalorili tüketim, hipokampusta nöronal kaybı kolaylaştırabilir ve bu da bilişsel bozukluğu şiddetlendirebilir. Çalışmamızın amacı meşrubatlarda (şekerle tatlandırılmış içecekler) kullanılan yüksek fruktoz mısır şurubunun (YFMŞ) farklı besleme şekillerine göre tüketim tercihlerinin belirlenmesi, bu etkinin yaşa bağlı ortaya çıkarılması, öğrenme üzerindeki etkileri ve yaşlanma ile ilgili hipokampus volümüne beslenmenin etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmada öncelikli olarak genç ve yaşlı hayvanların öğrenme ve belleği davranış deneyleri ile ölçülmüştür. Öğrenme testlerinde başarılı genç ve yaşlıların YFMŞ ile tüketimlerine bakılıp, bu tüketimin öğrenme üzerine etkileri yine davranış deneyi ile belirlenmiş ve tüm grupların hipokampus volümleri boyama yapıldıktan sonra tek tek hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy balance is important for maintaining a healthy body weight and ensuring optimal nutrient intake. Sugar intake contributes to the overall energy density of diets. However, free sugars, especially from sugary and sweetened beverages, increase overall energy intake and reduce the consumption of foods that contain nutritionally sufficient calories, leading to an unhealthy diet, weight gain and risk of various diseases. Diet will affect the composition of the systemic environment and may similarly alter stem cell aging, adult hippocampal neurogenesis and cognition. Thus, modulation of adult hippocampal neurogenesis by diet has been suggested, as previously discussed, that nutrition may influence cognitive aging. Given that both age and diet can alter stem cell function and neurogenesis, and these changes are facilitated by changes in the levels of circulating factors, these effects need to be investigated in more detail. Long-term high-calorie consumption may facilitate neuronal loss in the hippocampus, which may exacerbate cognitive impairment. The aim of our study was to determine the consumption preferences of high fructose corn syrup (HFCS) used in soft drinks (sugar-sweetened beverages) according to different feeding methods, to reveal this effect depending on age, the effects of these effects on learning and the effect of nutrition on the hippocampus volume related to aging. In the study, learning and memory of young and old animals will be measured primarily with behavioral experiments, and consumption of young and old learners and their consumption with HFCS will be examined.