Yüksek fruktoz ile beslenen sıçanlarda kan lipit profili ve karaciğer lipit akümülasyonu üzerine resveratolün etkisinin incelenmesi
The investigation of effect of resveratrol on lipid profile and fatty liver in high-fructose-fed rats
  1. Tez No: 326231
  2. Yazar: ONUR GÖKHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gelişmiş toplumlarda metabolik sendrom aşırı fruktoz tüketimi ile ilişkilendirilmektedir. Fruktozun esas kaynağı günümüzde yüksek fruktoz içeren mısır şurubudur ve sükrozun yerini almıştır. Meyve ve bitkiler içinde bulunan resveratrol, diyabet, obezite ve karaciğer yağlanmasında yararlı etkileri saptanmış polifenolik bir bileşiktir. Bu çalışmada, yüksek fruktoz içeren mısır şurubu Wistar erkek sıçanlara (12 haftalık) %10 ve %20 oranında içme suyu içinde ve resveratrol (500 mg/kg) yem içinde 12 hafta boyunca verilmiştir. Yüksek fruktoz tüketimi sonucu kan lipit profili, insülin, glikoz düzeyleri ile karaciğer yağlanması histolojik (hematoksilen-eosin ve ORO boyaması ile) olarak incelenmiştir. Fruktoz ile beslenmenin oluşturabileceği değişiklikler üzerinde resveratrolün koruyucu etkisi olup olmadığı da araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları yüksek fruktoz içeren diyetle beslenmenin sıçanlarda plazma insülin, glikoz ve trigliserit düzeyini artırdığını göstermektedir. Fruktoz konsatrasyonundaki artış ile bu parametrelerdeki değişiklik arasında bir korelasyon görülmüştür. Histolojik inceleme, fruktozla beslenme sonucunda karaciğerde orta dereceli bir yağlanma olduğunu göstermektedir. Resveratrol tedavisinin hiperinsilünemi ve hipertrigliseritemiyi kısmen düzelttiği görülmektedir. Yüksek fruktoz diyetinin hayvanlarda vücut ağırlığında ve karaciğer ağırlığında belirgin bir artış oluşturmadığı gösterilmiştir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarının göstergesi olan ALT ve AST'nin fruktoz tüketimi sonunda değişmediği görülmüştür. Sonuç olarak, bu araştırmanın bulguları yüksek fruktoz içeren diyetin sıçanlarda metabolik sendromun önemli iki parametresi olan trigliserit ve insülini artırdığı, orta dereceli karaciğer yağlanmasına neden olduğu görülmektedir. Fruktoz ile birlikte resveratrol tüketiminin bu bozuklukları kısmen düzelttiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The increased prevalence of metabolic syndrome may be due to the increased fructose intake in industrialized populations. High-fructose corn syrup (HFCS), usually containing 55% fructose and 42% glucose (HFCS-55), is extensively used in prepared foods and soft drinks. However, limited data is available related to the effects of HFCS on metabolic functions in animals as well as in humans. Resveratrol, a polyphenolic compound mainly abundant in plants, has beneficial metabolic and cardiovascular effects. This study was, therefore, designed to assess whether HFCS and resveratrol intakes influence some metabolic parameters and accumulation of lipid in the liver. We investigated the effects of HFCS (10% and 20% in drinking water for 12 weeks) and resveratrol (500 mg/kg in chow) on blood lipid profile, glucose and insulin levels as well as liver histology (hematoxylin- eosin and ORO staining) in male Wistar rats (12 weeks old). HFCS consumption led to increases in serum triglyceride, and insulin levels, but not body weight, in rats. Moreover HFCS consumption causes modest fatty liver of rats but this did not change plasma ALT and AST levels. Resveratrol treatment partly normalized HFCS-induced metabolic perturbations and lipid acuumulation. The presented results propose that HFCS-induced some metabolic abnormalities could be prevented by a diet with resveratrol.