Effect of juicy visual design on player experience in a mobile platform game
- Tez No: 816663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLKER BERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, mobil bulmaca oyunları bağlamında oyun deneyimine etkilerini araştırmaktadır.“Juiciness”kavramı, kullanıcı deneyimini geliştirmeyi hedefleyen kapsamlı sesli ve görsel geribildirimleri içermektedir. Çalışmanın amacı, juiciness'ın subjektif algı, oyun dinamikleri ve duygusal tepkiler üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışma, katılımcıların farklı seviyelerde juiciness içeren iki oyun versiyonunu oynamasını sağlayan bir iç-içe deneyimsel tasarımı benimsemektedir. Geri bildirimler anketler aracılığıyla toplanmış ve performans ölçümleri değerlendirilmiştir. Sonuçlar, juiciness'ın oyunun subjektif algısı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Katılımcılar, juiciness ile geliştirilen versiyonu, Oyuncu Deneyim Envanteri (PXI) ve Oyun Kullanıcı Deneyimi Memnuniyet Ölçeği (GUESS) üzerindeki yanıtlarından dolayı görsel olarak daha çekici bulmuşlardır. Bununla birlikte, genel keyif ve performans ölçümleri juiciness tarafından çok fazla etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of juiciness on player experience in a mobile puzzle game context. Juiciness refers to the incorporation of extensive audiovisual feedback aimed at enhancing the user experience. The objective is to determine the impact of juiciness on subjective perception, gameplay dynamics, and emotional responses. The study adopts a within-subjects experimental design, where participants play two versions of the game with varying levels of juiciness. Feedback is collected through surveys, and performance measures are assessed. The results indicate that juiciness significantly influences the subjective perception of the game. Participants perceive the juiciness-enhanced version as visually more appealing, as evidenced by their responses on the Player Experience Inventory (PXI) and the Game User Experience Satisfaction Scale (GUESS). However, the overall enjoyment and performance measures are not highly affected by the juicy elements.