Vücut kitle indeksine göre laringsokopide video laringoskop ile direkt laringoskopinin karşılaştırılması
Comparison of video laryngoscope and direct laryngoscopy in laryngoscopy according to body mass index
  1. Tez No: 816670
  2. Yazar: GÜLAY ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AÇIKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Vücut kitle indeksine göre laringsokopide video laringoskop ile direkt laringoskopinin karşılaştırılması Amaç: Genel anestezi altındaki hastalarda hava yolu güvenliği ve devamını sağlamak anestezi hekimlerinin temel görevidir. Hava yolunun korunması ve devamlılığının sürdürülebilmesinde temel seçenek endotrakeal entübasyondur. Bu çalışmada vücut kitle indeksine (VKİ) göre, ASA 1 ve Mallampati skoru I olan hastalarda (C -MAC-D blade ) video laringoskop (VL) ile Macintosh blade direkt laringoskopu entübasyon zorluk skalasına (IDS) göre karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza genel anestezi altında elektif ameliyat planlanan, 18-70 yaş aralığında, ASA 1, Mallampati skoru I ve VKİ >18kg/m² olan toplam 180 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların %50'sine DL, %50'sine VL yapılmıştır. Hamileler, acil vakalar, ASA 2-3-4 hastalar, Mallampati skoru II-III-IV olan ve baş-boyun cerrahisi geçirmiş olan hastalar dahil edilmedi. Olgular VKİ ve kullanılan laringoskopi türüne göre randomize bir şekikde 6 gruba ayrıldı. Çalışmamızdaki hasta grupları : GRUP 1: Macintosh laringoskop ile entübasyon yapılan VKI >18-24,9 kg/m² olan 30 hasta GRUP 2: Macintosh laringoskop ile entübasyon yapılan VKI >25-29,9 kg/m² olan 30 hasta GRUP 3: Macintosh laringoskop ile entübasyon yapılan VKI >30 kg/m² olan 30 hasta GRUP 4: Video laringoskop ile entübasyon yapılan VKI>18-24,9 kg/m² olan 30hasta GRUP 5: Video laringoskop ile entübasyon yapılan VKI>25-29,9 kg/m² olan 30 hasta GRUP 6: Video laringoskop ile entübasyon yapılan VKI>30 kg/m² olan 30 hasta Hastaların yaşı, cinsiyeti, ASA skoru, boyu, kilosu, VKİ, Mallampati skoru, entübasyon süresi, tiromental mesafe, sternomental mesafe, komplikasyonlar ve IDS kaydedildi. Entübasyon esnasında tüpün ağız içinde ilerletilme sayısı, entübasyon deneyen anestezist sayısı, kullanılan alternatif teknik sayısı, Cormak Lehane skoru(C-L), laringoskopi asma gücü, eksternal bası uygulanması ve vokal kordların görüntüsü kaydedilerek IDS'ları hesaplandı. Hastaların indüksiyon öncesi, sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), kalp atım hızı (KAH) ve periferik oksijen satürasyon değerleri kaydedildi. Bulgular: Yapılan laringoskopi türüne göre ağız açıklığı, tiromental mesafe, C-L ve IDS düzeyleri arasında anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Comparison of video laryngoscope and direct laryngoscopy in laryngoscopy according to body mass index Objective: The main task of anesthesiologists is to ensure airway safety and continuity in patients under general anesthesia. Endotracheal intubation is the main option to protect and maintain the airway. In this study, we aimed to compare video laryngoscope (VL) and Macintosh blade direct laryngoscope according to intubation difficulty scale (IDS) in patients with ASA 1 and Mallampati score I (C-MAC-D blade) according to body mass index (BMI). Materials and Methods: A total of 180 patients, aged between 18-70 years, who were scheduled for elective surgery under general anesthesia, with ASA 1, Mallampati score I, and BMI >18kg/m² were included in our study. DL was performed in 50% of these patients and VL was performed in 50% of them. Pregnant women, emergency cases, ASA 2-3-4 patients, patients with Mallampati score II-III-IV and who had undergone head and neck surgery were not included. The cases were randomly divided into 6 groups according to BMI and type of laryngoscopy used. Patient groups in our study: GROUP 1: 30 patients with BMI >18-24.9 kg/m² intubated with a Macintosh laryngoscope GROUP 2: 30 patients with BMI >25-29.9 kg/m² intubated with a Macintosh laryngoscope GROUP 3: 30 patients with BMI >30 kg/m² intubated with a Macintosh laryngoscope GROUP 4: 30 patients with BMI >18-24.9 kg/m² intubated with video laryngoscope GROUP 5: 30 patients with BMI>25-29.9 kg/m² intubated with video laryngoscope GROUP 6: 30 patients with BMI>30 kg/m² intubated with video laryngoscope Patients' age, gender, ASA score, height, weight, BMI, Mallampati score, intubation time, thyromental distance, sternomental distance, complications and IDS were recorded. During intubation, the number of advancement of the tube in the mouth, the number of anesthetists who tried intubation, the number of alternative techniques used, the Cormak Lehane score (C-L), the laryngoscopy suspension power, the application of external pressure, and the image of the vocal cords were recorded and their IDS was calculated. Before induction, systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), heart rate (HR) and peripheral oxygen saturation values were recorded. Results:A significant difference was found between mouth opening, thyromental distance, C-L and IDS levels according to the type of laryngoscopy performed.