Multi-gravitasyonel süspansiyon temelli egzersizin egzersiz alışkanlığı olmayan kadınlarda duruş, denge ve el kavrama kuvvetine etkisi
The effect of multi-gravitational suspension-based exercise on posture, balance and hand grip strength in women without exercise habits
- Tez No: 816669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÖZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Anatomy, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı egzersiz alışkanlığı olmayan kadınlarda Multi-Gravitasyonel Süspansiyon Temelli Egzersiz (M-Gravity egzersiz) programının postür, denge ve el kavrama kuvveti üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya toplam 58 kadın birey dahil edildi. Çalışmamızın örneklemini 18-45 yaş arasında M-Gravity egzersiz yapmak için özel bir spor merkezine başvuru yapmış düzenli egzersiz alışkanlığı olmayan 39 gönüllü kadın birey oluşturmuştur. Kontrol grubumuzu 18-45 yaş arası düzenli egzersiz alışkanlığı olmayan 19 gönüllü kadın birey oluşturmuştur. Egzersiz grubuna haftada iki gün olmak üzere altı haftada toplam 12 seans, 60 dakika M-Gravity egzersiz yaptırıldı. Kontrol grubu içerisinde olan 19 gönüllü katılımcı 6 hafta içerisinde herhangi bir egzersiz programına katılmadan normal yaşamına devam etti. Her iki grubun postür değerlendirmesi için App Store'dan indirdiğimiz sürümü 11.10 olan Posture Screen Mobile (PSM) uygulaması kullanıldı. Statik denge Flamingo Denge Testi ile değerlendirildi. Alt ve üst vücut dinamik dengesi Y Denge Testi ile değerlendirildi. Değerlendirmeler egzersiz öncesi ve 6 hafta sonrası olacak şekilde iki kez yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of Multi-Gravitational Suspension Based Exercise (M-Gravity exercise) program on posture, balance and hand grip strength in women who do not have exercise habits. A total of 58 female individuals were included in the study. The sample of our study consisted of 39 volunteer female individuals between the ages of 18-45 who applied to a private sports center to exercise M-Gravity and did not have regular exercise habits. Our control group consisted of 19 volunteer female individuals between the ages of 18-45 who did not have regular exercise habits. The exercise group received 60 minutes of M-Gravity exercise for a total of 12 sessions, two days a week, in six weeks. 19 volunteer participants in the control group continued their normal lives within 6 weeks without participating in any exercise program. Posture Screen Mobile (PSM) application, version 11.10, which we downloaded from the App Store, was used for the evaluation of posture of both groups. Static balance was evaluated with the Flamingo Balance Test. Upper and lower body dynamic balance was evaluated with Y Balance Test. Evaluations were made twice, before and after 6 weeks of exercise.