Obezite ile vitamin D, cytokine signaling 3 (SOCS3), aldehit dehidrojenaz 2 (ALDH2) ve ıl-6 gen polimorfizmleri arasındaki ilişkilerin araştırılması
Investigation of the relations between obesity and vitamin D, cytokine signal 3 (SOCS3), aldehyde dehydrogenase 2 (ALDH2) and il-6 gene polymophisms
  1. Tez No: 816692
  2. Yazar: EROL BAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA MACUNLUOĞLU ATAKAN, DOÇ. DR. NURHAYAT ÖZKAN SEVENCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada obezite ile vitamin D, SOCS3 (Sitokin Sinyal Baskılayıcı 3 Molekülü), ALDH2 (Aldehit Dehidrojenaz 2) ve IL-6 (İnterlökin-6) gen polimorfizmleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 100 sağlıklı 99 obez hasta grubu olmak üzere toplamda 199 kişi katıldı. Çalışma Ağustos 2020 - Aralık 2020 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları kliniğinde yapılmıştır. Çalışmaya 99 obez ve 100 sağlıklı olmak üzere toplamda 199 kişi dahil edildi. Katılımcılardan alınan tam kan örneklerinden izole edilen genomik DNA kullanılarak belirtilen genlere ait 7 polimorfik bölge PCR yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Obez hasta grubu ile sağlıklı kotrol grubu polimorfizmleri birbirleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the relationship between obesity and vitamin D, SOCS3 (Cytokine Signal Repressor 3 Molecule), ALDH2 (Aldehyde Dehydrogenase 2) and IL-6 (Interleukin-6) gene polymorphisms. Materials and Methods: A total of 199 people, including 100 healthy and 99 obese patients, participated in the study. The study was carried out between August 2020 - December 2020 in Karabuk University Training and Research Hospital Internal Diseases Clinic. A total of 199 people, 99 of whom were obese and 100 were healthy, were included in the study. Using the genomic DNA isolated from the participants, 7 polymorphic regions of the indicated genes were analyzed using the PCR method. The polymorphisms of the obese patient group and the healthy control group were compared with each other.