10-18 yaş arası D vitamini eksikliği olan obez adolesanlarda 2000 IU/gün D vitamini tedavisinin insülin direnci ve kardiyovasküler risk parametreleri üzerine etkisi
The effect of 2000 IU/day vitamin D supplementation on insulin resistance and cardiovasculer risk parameters in vitamin D deficient obese adolescents
  1. Tez No: 452465
  2. Yazar: MELİHA ESRA BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY SAVAŞ ERDEVE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Giriş ve Amaç Günümüzde bir hormon olarak kabul edilen D vitamininin adipoz dokuda depolandığı, bu nedenle obez bireylerde vitamin D düzeylerinin düşük olduğu bilinmektedir. Çocukluk çağında insülin direnci, tip 2 diyabetes mellitus, hiperlipidemi, ateroskleroz, koroner kalp hastalığı gibi komplikasyonlara neden olan obezite ile vitamin D ilişkisini inceleyen çalışma sayısı azdır. Bu çalışmada obez adolesanlarda D vitamini eksikliği görülme oranını belirlemek, D vitamini eksikliği olan adolesanlarda 2000 IU/gün D vitamini tedavisinin 3 aylık izlemde insülin direnci ve kardiyovasküler risk parametreleri üzerine etkisini araştırmak amaçlandı. Olgular ve Method Çalışmaya Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'ne Kasım 2015- Mayıs 2016 tarihleri arasında başvuran vücut kitle indeksi ≥ 95 persentil olan 10- 18 yaş arası kronik sistemik hastalık, sürekli ilaç kullanma öyküsü olmayan 97 ekzojen obez olgu dahil edildi. Olgular 25(OH)D vitamini düzeyine göre 2 gruba ayrıldı: Vitamin D eksikliği olan grup (25(OH)D vitamini < 20 ng/ml) ve Vitamin D yeterli grup (25(OH)D vitamini ≥ 20 ng/ml). Vitamin D eksikliği olan grupta olgular 25(OH)D vitamini düzeyine göre; 15-20 ng/ml hafif eksiklik, 5-15 ng/ml orta eksiklik,
Özet (Çeviri)
Vitamin D which is considered as a hormone for nowadays is stored in adipose tissue and therefore obese individuals are known to have low levels of vitamin D. There are few studies that examine in chilhood the relationship of vitamin D and obesity which cause complications such as insulin resistance, type 2 diabetes mellitus, hyperlipidemia, atherosclerosis, coronary heart disease. The aim of this study is to determine the vitamin D deficiency prevalence in obese adolescents and to investigate the effect of 3 months of 2000 IU/day vitamin D supplementation on insulin resistance and cardiovascular risk parameters in obese adolescents with vitamin D deficiency. Material and methods 97 obese adolescents with age of 10-18 years and BMI ≥ 95 percentil applied to Dr. Sami Ulus Obstetrics and Gynecology, Children's Health and Disease Training and Research Hospital Pediatric Endocrinology Department between November 2015 and May 2016 were enrolled to study. None of them had chronical systemic disease or had been using any drugs. According to vitamin D levels patient were divided in 2 groups: Vitamin D deficient group (25(OH)D levels < 20 ng/ml) and Vitamin D sufficient group (25(OH)D levels ≥20 ng/ml). Vitamin D deficient patients were classified by vitamin D level: Mild deficiency (15-20 ng/ml), Moderate deficiency (5-15 ng/ml) and Severe deficiency (