Tip 2 diabetes mellitus hastalarında yeme bağımlılığı düzeyleri ile tedavi uyumu arasındaki ilişki
The relationship between food addiction levels and treatment compliance in type 2 diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 726929
  2. Yazar: ABDULLAH BAL
  3. Danışmanlar: UZMAN IŞIK GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda tip 2 diabetes mellitus hastalarında yeme bağımlılığı sıklığı ve tedavi uyum düzeylerini bulmak ve literatürde daha önce çalışılmamış olan yeme bağımlılığı düzeyleri ile tedavi uyumu arasındaki ilişkiyi saptamak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmaya Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 176 Tip 2 DM hastası dahil edilmiştir. Veriler Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu,Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği (YFAS) ve Morisky Tedavi Uyumu Ölçeği-8 (MMAS-8) uygulanarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: In our study, it was aimed to find the frequency of food addiction and treatment compliance levels in patients with type 2 diabetes mellitus and to determine the relationship between food addiction levels and treatment compliance, which has not been studied before in the literature. Method: 176 Type 2 DM patients who applied to Haydarpasa Numune Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinic were included in the study. Data were collected by applying the Sociodemographic and Clinical Data Form, the Yale Food Addiction Scale (YFAS), and the Morisky Medicine Adherence Scale-8 (MMAS-8). IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.