Sınıf öğretmeni yetiştirme programlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the primary school teacher training programme
- Tez No: 81670
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SENEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
154 BOLUM IV ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın özeti yapılarak, araştırma problemine ilişkin bulguların sonuçları ortaya konulmuş ve öneriler geliştirmeye çalışılmıştır. Özet Bu araştırmada, sınıf öğretmeni yetiştirme programlarının değerlendirilmesine yönelik; kurumlarda görevli öğretim elemanları, öğrenciler ve mezunların görüşleri yardımıyla programın etkililiğinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma; giriş, yöntem, bulgular ve yorumlar, özet-sonuç ve öneriler olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Tarama türünde yürütülen araştırmada, öncelikle kurum programının temel boyutları ile rehberlik ve sosyal etkinlikler açısından sahip oldukları yeterliklere ilişkin olgusal veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda üç tür anket formu oluşturularak, tez danışmanı ile uzmanların görüş ve önerilerine sunulmuştur. S. D. Ü. Burdur Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğretim elemanları, son sınıf öğrencileri ve mezunları üzerinde yapılan deneme uygulamasından sonra; öğretim elemanları için 64 maddelik, öğrenciler ve mezunlar için 63'er maddelik anket formları geliştirilmiştir. Anket formları; farklı üniversiteler kapsamındaki eğitim fakültelerine bağlı altı sınıf öğretmenliği bölümlerinde kadrolu olarak görev yapan; 104 öğretim elemanı, 306 son sınıf155 öğrencisi ve değişik illerde öğretmenlik yapan 64 kurum mezununa uygulanmış ve bu anketler geçerli sayılmıştır. Anket uygulaması sonucunda elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans (f), yüzde (%), Kay-kare (X2) testi kullanılarak analiz edilmiş ve tablolaştırılmıştır. Araştırma sonucunda; ilköğretimin ilk yıllarına sınıf öğretmeni yetiştirme kurum programlarının; temel boyutları ile rehberlik ve sosyal etkinlikler açısından sahip olduğu yeterliklere ilişkin öğretim elemanları ile öğrenciler ve mezunların görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Sonuç Bu araştırmada, elde edilen bulgulara dayanarak saptanan sonuçlar; kişisel ve akademik sonuçlar ile eğitim programlarına ilişkin sonuçlar olmak üzere iki başlık altında toplanmıştır. 1. Kişisel Ve Akademik Sonuçlar Bu alt başlık altında; öğretim elemanlarına, öğrencilere ve mezunlara ilişkin kişisel ve akademik sonuçlara yer verilmiştir. a. Öğretim Elemanlarına İlişkin Kişisel ve Akademik Sonuçlar 1) Bölümlerde görev yapan öğretim elemanlarının; %54.8'i öğretim görevlilerinden, %17.3'ü araştırma görevlilerinden, %10.6'sı okutmanlardan oluşmaktadır. 2) Sınıf öğretmenliği bölümlerinde öğretim elemanlarının; %47.1'i alan bilgisi, %33.7'si öğretmenlik
Özet (Çeviri)
246 ABSTRACT In this research, the main goal has been determined as to reveal the impact of the teacher training program on efficiency of teachers of the first grade of elementary schools, and to evaluate the program as a whole to improve it. While doing this study, the ideas of graduates, students and the teachers who are currently working were taken into consideration. The research is made up of four chapters such as; introduction, method, findings and comments, and, abstract- conclusion and suggestions. In the research, which was conducted with survey method, primarily, the factual data which are related to the efficiency regarding to the quantity of social and guidance activities, and, the fundamental dimensions of the program of the institution were gathered. Three types of questionnaires, parallel to the direction of the findings, were prepared and submitted to the supervisor of the research and some experts in order to get their opinions and suggestions on the questionnaires. After the test-application of the questionnaires on some university lecturers, students in the final degree and graduates of Burdur Education Faculty of Süleyman Demirel University, new questionnaire forms, including 64 questions for teachers and 63 questions for students and graduates, were prepared. The questionnaire has been applied on 104 university lecturers who are working in the elementary education teachers' training departments of different faculties, 306 students who are at the last degree of their licence education, and, 64 teachers-graduates of the elementary education teachers' training departments- who are working in different provinces. These applications have proven the questionnaires to be valid.247 The findings which were obtained from the application of the questionnaire were analysed conveniently to the goals by using frequency (f), percentage (%), Chi square (X2) and were given in figures. It is obtained from the research that there have been considerable differences between the opinions of the university lecturers and students and graduates with regard to the efficiency of social and guidance activities of the program which is designed to train teachers for the elementary shools. 1