Pankreas kanserinde tümör lokalizasyonunun, evresinin, patoloji tanısının, ameliyatın laparoskopik ve açık yapılmasının rezektabilite ve sağkalım üzerine etkileri
Investigation of tumor localization, tumor stage, pathological diagnosis, effects of open and laparoscopic surgery techniques on resectability and survival in pancreatic cancer
  1. Tez No: 816707
  2. Yazar: ANAR ASLANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Pankreas kanseri tanısı alan hastalarda uzun süreli hastalıksız sağkalım elde edilmesini sağlayan en etkin küratif tedavi yöntemi cerrahi rezeksiyondur. Çalışmamızda, açık ve laparoskopik pankreas ameliyatlarında tümörün boyutunun, evresinin, lokasyonunun, ameliyatın açık veya laparoskopik yapılmasının hastaların sağkalım üzerindeki etkileri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde 2016-2021 yılları arasında çalışma kriterlerine uygun, pankreas tümörü tanısı ile yatırılan ve ameliyat edilen 113 hasta incelendi. Hastaların demografik, biyokimyasal ve patolojik özellikleri retrospektif olarak araştırıldı ve sağkalım bilgileri toplandı. Patolojisi malign olan hastalarda mortaliteyi belirleyici değişkenler cox hazard regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların 66(%58,4)'ı erkek, 47(%41,6)'i ise kadındı. Hastaların yaş ortalaması 61,0 ± 12,9 dir. Olguların %74,3(84)'ü açık,%25,7(29)'si laparoskopik yöntemlerle ameliyat edilmişti. Tümör lokalizasyonları proksimal yerleşimli %69,9, distal yerleşimli %23,9, komşu organ yerleşimli %6,2 idi. Histopatolojik değerlendirme sonuçları olguların %82,3'ünde malign,%11,5'inde premalign,%6,2'sinde ise benign idi. Olguların %54,9'unda lenfovasküler invazyon,%47,8'inde perinöral invazyon,%50,4'ünde metastatik lenf nodu varlığı izlendi. Otuz günlük mortalite %11,5, genel mortalite ise %46,9 idi. Median sağ kalım süresi ise 22 ay olarak görüldü. Cerrahi yöntem (p=0,010) ve tümör evresinin (p=0,009) sağ kalım üzerinde anlamlı etkisi olduğu izlenirken tümör lokalizasyonunda anlamlı fark görülmedi (p=0,089). Açık yöntemle ameliyat edilen hastalarda median sağ kalım süresi 30 ay, laparoskopik yöntemde ise 49,4 ay idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Surgical resection is the most effective curative treatment method that provides long-term disease-free survival in patients which is diagnosed with pancreatic cancer. In our study, we aimed to investigate the effects of tumor size, stage and localization, preference for open or laparoscopic surgery on the surveillance of patients in pancreatic cancer. Material And Methods: In this study, 113 patients were examined, who were hospitalized with the diagnosis of pancreatic tumor and operated between 2016-2021 at the Health Sciences University Gülhane Training and Research Hospital in General Surgery Clinic. Demographic, biochemical and pathological characteristics of the patients were investigated retrospectively and survey data were collected. Mortality predictive variables in patients with malignant pathology were evaluated by cox hazard regression analysis. Results: 66 (58.4%) were male and 47 (41.6%) were female of the patients. The mean age of the patients is 61.0 ± 12.9. 74.3%(84) of the cases were operated open and 25.7%(29) of them were operated with laparoscopic methods. Surgical technique was PDR in 69.9%, DP in 22.1%, and total PDR in 7.1%. In one patient was performed of mass resection from the pancreas. Tumor localizations were proximal 69.9%, distal 23.9%, adjacent organ 6.2%. Histopathological evaluation results were malignant in 82.3%, premalignant in 11.5%, and benign in 6.2% of the cases. Lymphovascular invasion was observed in 54.9% of the cases, perineural invasion was 47.8% and metastatic lymph node was 50.4%. 30-day mortality was 11.5% and overall mortality was 46.9%. Median survival time was 22 months. While it was observed that surgical method (p=0.010) and tumor stage (p=0.009) had a significant effect on survival, no significant difference was observed in tumor localization (p=0.089). The median survival time was 30 months in patients who were operated on with the open method, and 49.4 months in the laparoscopic method.