Pankreas kanserinin klinikopatolojik özelliklerinin HALP skoru ile karşılaştırılması
Comparison of clinicopathological features of pancreatic cancer with HALP score
  1. Tez No: 940339
  2. Yazar: ÖZGÜR YAKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÖKAY TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
AMAÇ: Güncel bir inflamasyon-nutrisyon indeksi olan HALP skorunun pankreas kanserli olgularda önemini araştırmayı amaçladık. Tümör (T) evre baz alınarak elde edilen HALP skoru cut-off değerine göre düşük ve yüksek HALP skoruna sahip olguların klinik ve patolojik özelliklerini inceledik. Ayrıca genel ve progresyonsuz sağkalım açısından HALP skoruna ek olarak biyokimyasal belirteçler, inflamatuar indeksler ve delta albümin değerlerinin etkinliğini de araştırdık. MATERYAL METHOD: Retrospektif şekilde dizayn edilen çalışmamız Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'ne Mart 2019-Haziran 2024 yılları arasında başvurmuş, pankreas karsinomu tanısı ile opere edilen 18-99 yaş arasındaki 156 hastayı içermektedir. Pankreas tanılı hastaların demografik, klinik ve patolojik özellikleri elde edildi. Düşük HALP skoru ve yüksek HALP skoruna sahip hastaların klinikopatolojik özellikleri incelendi. Genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım ile HALP skoru ilişkisi karşılaştırıldı. Ayrıca biyokimyasal parametreler, inflamatuar indeksler Nötrofil- Lenfosit oranı (NLR), Platelet-Lenfosit oranı (PLR), Platelet-Albumin oranı (PAR) ve Delta Albüminin sağkalım ve exitus ile ilişkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: We aimed to investigate the significance of the HALP score, a current inflammation- nutrition index, in pancreatic cancer. We investigated the clinical and pathologic characteristics of patients with low and high HALP scores according to the HALP score cut-off value determined based on Tumor (T) stage. We also investigated the efficacy of biochemical markers, inflammatory indices and delta albumin levels in addition to the HALP score in relation to overall survival and progression-free survival. MATERIAL METHOD: Our retrospective study included 156 patients aged 18-99 years who were admitted to the General Surgery Clinic of Ankara Bilkent City Hospital between March 2019 and June 2024 and underwent surgery with a diagnosis of pancreatic cancer. Demographic, clinical and pathological characteristics of patients with pancreatic cancer were collected. The clinicopathologic characteristics of patients with low HALP score and patients with high HALP score were analyzed. The relationship between overall survival and progression-free survival and HALP score was compared. In addition, the relationship between biochemical parameters, inflammatory indices Neutrophil-to- Lymphocyte ratio (NLR): Platelet-to-Lymphocyte ratio (PLR) , Platelet-to-Albumin ratio (PAR) and Delta Albumin with survival and exitus were analyzed.