Anadili eğitiminin kişilik gelişimine etkisi
The Effect of mother tongue education on personality development
- Tez No: 81672
- Danışmanlar: DR. MEHMET HENGİRMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
ÖZET Bu tez, Anadili Eğitiminin Kişilik Gelişimine Etkisini araştırmak amacıyla ha zırlanmıştır. Çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışma konusu, amaç ve önemi, varsayımlar, kapsam ve sınır lılıklar, tezin yöntemi ve konuyla ilgili çalışmalardan söz edilmiştir. ikinci bölümde,“Kişilik Gelişimi ve Anadili Eğitimi”ana başlık altında, kişilik gelişimini inceleyen bir bilim dalı olarak ruhbilimin tarihine, inceleme alanlarına, ruhbilim-dilbilim (ruhdilbilim) ilişkisine, rahbilim-dübilim kuramlarına ve bunun dil öğretimine yansrmasına, anadili eğitimi ile kişilik gelişimi bağlantısına teorik olarak değirıilmiştir. Yine bu bölümde Türkiye'deki anadili eğitimi ile gelişmiş ülkelerdeki anadili eğitimi arasındaki farklar ve benzerlikleri daha iyi görebilmek amacı ile Fransa, Al manya, İngiltere, Japonya, Rusya, Suudi Arabistan'da uygulanan anadili eğitim sis temlerine ve bu ülkelerde anadili eğitiminde kullanılan ders materyallerine değinil miştir. Tezimizin konusu anadili eğitiminin kişilik gelişimine etkisi olduğundan saydığımız bu ülkelerde anadili eğitiminde nasıl bir kişilikte insan yetiştirilmek isten diği ve bunun için ne gibi yollar izlendiğine dikkat çekilmiştir. Bu nedenle de insan kişiliği üzerinde önemli izler bırakan ders kitaplarında çocuklara hangi değerlerin öğ retildiğini ve bu öğretim sonucunda nasıl kişilikte insanlar yetiştirildiğini araştırmaya çalıştık. İncelediğimiz ders kitaplarından seçtiğimiz örnek metinlerde çocuklara hangi kavram ve değerler öğretiliyor, bunların oram ne ölçüde oluyor? sorusuna yanıt aramaya çalıştık. Yine bu bölümde diğer ülkelerdeki görünümden sonra Türkiye'de anadili eğiti minin işleyişine ve anadili eğitimimizde kullanılan ders kitaplarının içeriğine değinil miştir. Gelişmiş ülkelerdeki anadili eğitimi ve ders kitaplarının incelemesine (Fransa, İngiltere, Almanya), daha renkli bir görüntü vermesi amacr ile Rusya, Arabistan ve Japonya gibi ülkeler de inceleme alanımız içine girmiştir. 244Bu bölümde yapılan incelemeler sonucunda her ülkenin kendi düşüncesi doğ rultusunda insan yetiştirmeyi hedef aldığım belirledik. Çalışmamızın üçüncü bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı Komisyonu tarafından hazırlanmış olan“İlkokul Türkçe”ders kitabını 1,2,3,4,5'i metindilbilimsel açıdan incelemeye çalıştık. İncelenen kitaplarda en çok hangi değerlere yer veriliyor ve nasıl düşüncede insan yetiştirmek hedef olarak alınmış? sorularına yanıt bulmaya çalıştık. Dördüncü bölümde incelediğimiz kitaplarla ilgili bilgileri somut verilere dayan dırmak için Milli Eğitim Bakanlığından izin alınarak 8 ilköğretim okulunda öğrenim gören 4. ve 5. sınıf öğrencileri ile yine bu okullarda görev yapan 60 öğretmene oku dukları ve okuttukları ders kitapları ve müfredat programlan ile ilgili sormaca uygu ladık. Uygulanan sormacalardan elde ettiğimiz bulguları tablolar halinde göstermeye çalıştık. Araştırmamızın bulgularına göre; anadili eğitiminde izlenen yöntemin ve kulla nılan ders kitaplarının yetersiz olduğu, Türkçe öğretiminde MEB Türkçe öğretimi amaç ve ilkelerinin uygulama düzleminde başarılı olamadığı görüşüne vardık. Çalışmamızın beşinci ve son bölümünde ise, yaptığımız araştırma sonucunda elde ettiğimiz sonuçlan, olumlu ve olumsuz yönleri ile maddeler halinde belirledik. Karşılaşılan sorunlarla ilgili çözüm önerileri geliştirmeye çalıştık. 245
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis has been prepared to examine the effects of Mother Tongue Educa tion in Personality Development. This study consists of 5 sections. In the first section, we dealt with the subject, purpose, importance hypothesis, scope and limits, method of the thesis and studies concerning the subject. In the second section, under the main heading,“Personality Development and Mother Tongue Education”we scrutinized psychology as a science which studies personality development, and such issues as the history of psychology, areas of psy chological studies, relations between psychology and linguistics (psycho-linguistics), approaches of psycho-linguistics and the reflection of these approaches on language education and the relations of these approaches with Mother Tongue Education and Personality Development were mentioned on theoric basis. Here we also mentioned mother tongue education systems and the materials used in mother tongue education in those countries as in France, Germany, England, Japan, Russia, Saudi Arabia for the purpose of seeing the similarities and differences of mother tongue education between Turkey and the aforementioned developed countries. Since the subject of the thesis is the effects of mother tongue education in personality development, we researched what sort of personalities these countries aimed at achieving in bringing up the individuals, and what kind of methods were used in connection with this. We tried to examine which values were taught to chil dren in coursebooks which had important impacts on the personalities of people, and at the end of this education what type of individual they raised. Through selected sample texts in the coursebooks we examined, we also tried to find out answers to the questions concerning which concepts and values were taught to children and to what extend these concepts and values were given to children. Here in this section after an outlook in other foreign countries, we mentioned the application of mother tongue education in Turkey and the contents of the course- books used in mother tongue education. 246Apart from the mother tongue education and coursebooks in developed coun tries (France, England, Germany) we also included such countries as Russia, Saudi Arabia, Japan to enrich the variety of our study. At the end of our studies in this section we concluded that each country raised its people in parallel with its own beliefs and perspectives. In the third section of our study we scrutinized "Primary School Turkish coursebooks 1,2,3,4,5, which were prapared by a commission of the Ministry of Na tional Education, in terms of textual-linguistics. We tried to find out the answers to the questions concerning which values were taugth most to school children and what type of people were aimed to raise. In the fourth section we conducted some questionnaires to the students in the 4th and 5th grades and to 60 teachers in 8 primary schools about the coursebooks and the carriculum of the coursebooks, obtaining a permission from the Ministry of National Education to have a concrete view concerning the data we achieved in these coursebooks. We prepared charts and tables with the data we obtained. According to the results of our research we concluded that method and the coursebooks used in mother tongue education are not sufficient and that the purposes and the principles of Turkish language teaching of the Ministry of Education are not successful on application basis. In the fifth section, which is the last one, we stated item by item the positive and negative points which we obtained in our research. We also tried to offer alterna tive solutions to the problems we mentioned. 247