Türkçe eğitiminde yabancı dilin işlevi
The Function of foreign language in Turkish language teaching
- Tez No: 104933
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
oz“TürKçe Eğitiminde Yabancı Dilin İşlevi”başlıklı çalışma, çok yönlü bir alanın belli bir boyutunu ele alan çalışmadır. Değişen dünyanın koşulları, insanlar ve kültürlerarası iletişimi kolaylaştırırken yabancı dil öğrenmeyi de kaçınılmaz bir gereksinime dönüştürmüştür. Erken yaşta yabancı dil öğrenme ya da öğretimin yabancı dilde gerçekleşmesi gibi yönelimler, bu gereksinimi giderme çabalarının ürünleridir. Kuşkusuz eğitimde her arayış beraberinde yeni sorunları da getirir. Mer eğitim anlayışı tartışılması, irdelenmesi gereken noktalar içerebilir. Bu noktada önemli olan, sorunlann ve uygulamalann bilimsel çalışmalara dayanarak ele alınmasıdır. Yabancı dil öğrenmenin anadili gelişimine yaptığı/yapacağı olumlu/olumsuz etkilerin araştırılmasını amaçlayan bu çalışmanın çıkış noktasını da bu düşünce oluşturmuştur. Yabancı dil öğretimi söz konusu olduğunda ülkemizde erken yaşa alınması olumlu bir gelişmedir. Ancak, ülkemizde bilindiği gibi yabancı dil öğrenme değişik okui tiplerinde, değişik düzenlemelerle gerçekleşmektedir. Bu nedenle bu çalışmada belirli yabancı dil öğretimi temel alınarak farklı programlar uygulayan okullarda öğrencilere yönelik anket uygulamaları ve C Test çalışması yapılmış ve yabancı dil - anadil ilişkisi sorgulanmıştır. Yabancı dil öğrenmenin anadili gelişimine etkilerini irdelerken, 1997-1998 yılında gerçekleşen 8 yıllık zorunlu eğitim öncesi ve sonrası diye kesin çizgili bir aynm yapılmamış, denek gruplarının oluşturulmasında yaş ve okullarda uygulanan farklı yabancı dil programlan belirleyici olmuştur. Anket uygulamaları ve metin çalışmalan yapılan denek gruplannın ayırt edici özellikleri, yabancı dili farklı programlarla, farklı yoğunlukta öğrenmiş olmalarıdır. Bu bağlamda amaç, farklı uygulamalann anadili gelişimine etkilerini sorgulamaktır. Yabancı dil öğretimine ilişkin ülkemizde süregelen tartışmaların önemli bir boyutu da yoğun yabancı dil öğrenmenin anadili dolayısıyla kişilik gelişimini olumsuz etkileyeceğidir. (Yabancı dil eğitimi mi, yabancı dille eğitim mi?) biçiminde özetlenen bu tartışmalann bilimsel dayanakları doyurucu bir düzeyde değildir. Yaklaşık 600 öğrencinin yabancı dil Öğrenme sürecinde anadili bilgilerini ölçmeyi amaçlayan bu çalışma bu yöndeki tartışmalara ışık tutmasını umduğumuz bir adımdır. nı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study named“ THE FUNCTION OF THE FOREIGN LANGUAGE IN TURKISH LEARNING ”examines only one of the various aspects of this subject.On the one hand, the conditions of the changing world make intercultural communication easier, on the other hand learning a foreign language at an early age ot teaching in a foreign language are some of the efforts help people learn. Undoubtedly, every new search in education brings some other new problems. Each approach in education may have some points to be discussed and examined.The most important point is to approach the problems and the applications in scientific way.This is the starting point of the study which examines the advantages and disadvantages that learning a foreign language may have on mother tongue development. To start learning a foreign language at an early age in our country is a positive development. However, a foreign language can be taught by various techniques in different typer of schools.Consequently, in this study, based on learning foreign languages, the relation between a foreign language and a mother tongue has been investigated though questionnaires and text applications filled in by students fom schools with different techniques.While searching the infmence of learning a foreign language on the development of the mother tongue, no difference has been considered between the periods before the system called eight year obligatory education and after. Instedd, age groups and different techniques have been determined in forming sample groups.The basic characteristics of the groups of students who participated in questionnaires and text applications are to be taught with different techniques and in different level of intensity. In this context, it aims to search how different methods affect the development of their mother tongue. It has been widely accepted in our country that foreign language education has disadvantages in terms of personality and native language use.The question is whether it should be an education of foreign language or an education in foreign language.The main issue in these discussions is that it is not based on a scientific ground.This study that aims to evaluate how 600 (six hundred) students, in the process of learning a foreign language, are able to use their mother tongue is, we hope, a step offers a new approach to these discussions. IV