Süt ve yumurta alerjisi olan çocuklarda deri delme testinin en uygun değerlendirme zamanının tespitinin araştırılması
Investigation to determine the most appropriate evaluation time of skin prick test in children with cow's milk and egg allergy
  1. Tez No: 816721
  2. Yazar: DİCLE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Besin alerjileri hayatı tehdit eden reaksiyonlarla sonuçlanabilen, sıklığı tüm dünyada artış gösteren bir halk sağlığı sorunudur. Çocukluk çağında en sık görülen besin alerjileri ise öncelikle inek sütü ve yumurtadır. Besin alerjisi tanısında ve tolerans gelişiminin belirlenmesinde oral gıda yükleme testleri altın standart tanı yöntemi olarak kabul edilmektedir. Ancak oral gıda yükleme testleri zaman alıcı ve pahalı testler olup, her ne kadar gerekli önlemler alınarak yapılsa da sistemik reaksiyon riski bulunmaktadır. Bu nedenle gıda yükleme testleri ile birlikte, klinik reaktivite ve tolerans gelişimini tahmin edebilecek güvenilir, kullanışlı ve sistemik reaksiyon riski olmayan veya çok daha düşük olan diğer testlerden yararlanılmıştır. Bu amaçla en sık kullanılan yöntemler deri delme testi ve kanda besin spesifik IgE düzeylerinin ölçümüdür. Dünyanın önde gelen bu kılavuzlarına farklı solüsyon bekletilme süreleri, farklı ölçülme zamanı ve farklı ölçme yöntemleri mevcuttur. Literatürlerdeki farklı uygulamalar ile yapılmış deri delme test sonuçları mevcuttur. Biz prospektif bir çalışma ile uygulanan farklı ölçüm yöntemleri, solüsyonun kalma ve okunma zamanı değerlendirmelerinin etkinliği ve doğruluk oranlarının tespitini amaçladık. Bu nedenle deri delme testindeki en uygun değerlendirme zamanın ve yöntemin araştırılması amacıyla bu çalışmayı planladık. Kocaeli Üniversitesi Çocuk Alerji Polikliniği'ne başvuran süt ve yumurta alerjisi tanısı konulmuş, oral gıda yükleme testi ile planladığımız 46 hastada yaptığımız 48 oral gıda yükleme testi ile 48 deri delme testinin sonuçları değerlendirildi. Aynı hastada bir taraftan prik test solüsyonunu 1. dakikada silip, 15. ve 20. dakikada okuma (endürasyon ve eritem ölçümü, en büyük çap ve ortalama çap ölçümü) yapıldı. Diğer taraftan aynı hastada 15. ve 20.dakikaya kadar prik test solüsyonunu bekletip sonra silip sırasıyla 15. ve 20. Dakikada ölçümü (endürasyon ve eritem ölçümü, en büyük çap ve ortalama çap ölçümü) yapıldı. Aynı zamanda oluşan eritemler de ölçüldü ve eritem/endürasyon oranı tespit edildi. Histamin endürasyon ölçümü yapıldı ve histamin/endürasyon oranları tespit edildi. Solüsyonu 1. dakikada silip, 15. Ve 20. Dakikada okuma ile 15. ve 20.dakikada silip sırasıyla 15. Ve 20. Dakikada okuma yönteminde ortanca çapları 4mm olup, yüzde değerleri benzerdi (p>0,05). Ancak 15. ve 20.
Özet (Çeviri)
Food allergies with increasing prevalence worldwide are a public health problem that can result in life-threatening reactions. The most common food allergies in childhood are primarily cow's milk and eggs. Oral food challenge tests are accepted as the gold standard diagnostic method for the diagnosis of food allergy and determination of tolerance development. However, oral food challenge tests are time-consuming and expensive tests, and although necessary precautions are taken, there is a risk of systemic reaction. Therefore, along with food challenge tests, other reliable and convenient tests that can predict the development of clinical reactivity and tolerance with no or much lower risk of systemic reactions have been utilized. The most commonly used methods for this purpose are skin prick testing and measurement of food-specific IgE levels in blood. These world leading guidelines have different solution holding times, different measurement times and different measurement methods. There are skin puncture test results with different applications in the literature. We aimed to determine the efficiency and accuracy rates of different measurement methods, solution retention and reading time evaluations with a prospective study. Therefore, we planned this study to investigate the most appropriate evaluation time and method in skin prick test. The results of 48 oral food challenge tests and 48 skin prick tests were evaluated in 46 patients who were admitted to Kocaeli University Pediatric Allergy Polyclinic with milk and egg allergies. In the same patient, from one side the prick test solution was wiped off at the 1st minute and readings (measurement of induration and erythema, largest diameter and mean diameter) were performed at the 15th and 20th minutes. On the other side, in the same patient, the prick test solution was kept until the 15th and 20th minutes, then wiped off and measured at the 15th and 20th minutes respectively (measurement of induration and erythema, largest diameter and mean diameter). At the same time, erythema was also measured and the erythema/induration ratio was determined. Histamine induration was measured and histamine/induration ratio was determined. The median diameters were 4 mm and the percentage values were similar (p>0.05) in the method of wiping the solution at the 1st minute and reading at the 15th and 20th minutes and wiping at the 15th and 20th minutes and reading at the 15th and 20th minutes, respectively.