Alüminyum ve çeliğin farklı MMA yapıştırıcı kalınlıklarında yapıştırılmasına yaşlandırma işleminin etkisi
The effect of aging process on bonding aluminum and steel in different MMA adhesive thicknesses
- Tez No: 816736
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ASLANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı, MMA yapıştırıcı ile birleştirilmiş alüminyum ile çeliğin yapıştırma bağlantısının farklı yapıştırıcı kalınlığı ve yaşlandırma faktörlerinin kayma mukavemetlerine etkisini incelemektir. Bu amaca yönelik olarak, kayma mukavemet testi için boyutları 100mm*25mm*2mm olan S235 ve AL 6005 malzemeler kullanılmıştır. Numuneler üzerinde 17mm*25mm boyutlarındaki alanlara MMA yapıştırıcı uygulanmıştır. Kalınlığın etkisinin incelenmesi için numunelere 0,1mm, 0,5mm, 1mm ve 2mm kalınlığında yapıştırıcılar uygulanmıştır. Her kalınlık için tuzlu su, UV etkisi, değişken sıcaklık ve nemin etkisi ile yaşlandırmaya maruz kalınmaması durumları için numuneler hazırlanmıştır. İlgili standart gereği mukavemet incelemesi için yapılan çekme testinde her bir grup için 5'er adet toplamda 80 adet yapıştırılmış bağlantı hazırlanmıştır. Yapıştırılan malzemeler kullanılan 3M DP 8405 MMA yapıştırıcının nihai mekanik özelliklere ulaşması ve doğru yapışma olması için çok önemli olan kürlenmesi için malzemeler 24 saat stantta bekletilmiştir. Kürlenen ürünlerden yaşlandırma etkilerine maruz kalacak olan çiftler ilgili test cihazlarına yerleştirilmiştir. Yaşlandırma işlemlerinin de bitmesi ile yapıştırılmış bağlantılara mukavemet tayini için çekme testi yapılmıştır. Test sonuçları, 1mm kalınlığa kadar mukavemetin düşmediğini fakat 2mm kalınlıkta dramatik bir şekilde düştüğünü göstermektedir. Kırılma modeli incelendiğinde 2mm yapıştırıcı kalınlığında çok düzgün bir kopma olmadığı gözlemlenmektedir. Bu durum, optimum yapıştırıcı kalınlığı seçiminin önemini ve kalınlığın belli bir seviyeden sonra artmasının negatif etkilerinin olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, farklı yapıştırıcı kalınlığı ve maruz kalınan ortam yapıştırma bağlantılarının kayma mukavemetini önemli ölçüde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is examine the effects of different adhesive thickness and ageing factors on lap shear strenght of adhesive bonded steel and aluminum joints with MMA adhesives. For this purpose, S235 and AL 6005 materials with measurements of 100mm*25mm*2mm were used for shear strength test. MMA adhesive was applied to 25 mm*25 mm sized areas on the samples. In order to examine the effect of thickness, 0.1mm, 0.5mm, 1mm and 2mm thick adhesives were applied to the samples. For each thickness, samples were prepared for the effect of salt water, UV effect, variable temperature and humidity and no ageing effect. In the tensile test performed for strength examination in accordance with the relevant standard, , 5 for each group and total of 80 bonded connections were prepared. The materials were kept in the stand for 24 hours in order to cure the 3M DP 8405 MMA adhesive, which is very important for the final mechanical properties and correct adhesion. The couples that will be exposed to the aging effects of the cured products are placed in the relevant test devices. After the aging process was completed, a tensile test was carried out to determine the strength of the bonded joints. Test results show that strength does not decrease up to 1mm thickness, but drops dramatically at 2mm thickness. When the fracture model is examined, it is observed that there is not a very smooth rupture at 2mm adhesive thickness. This showed the importance of optimum adhesive thickness selection and the negative effects of increasing the thickness after a certain level. As a result, different adhesive thickness and exposure environment significantly affect the shear strength of adhesive joints.