Presbiakuziye bağlı oluşan tinnitusa sahip bireylerin işitme cihazı kullanımının tinnitus üzerindeki etkisi
The effect of using hearing aids on tinnitus of individuals with presbycusis-induced tinnitus
- Tez No: 816745
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Presbiakuzi işitsel hassasiyet kaybı, ses lokalizasyonunu bulmakta zorluk ve santral sinir sisteminde yavaşlama olarak tanımlanır. Ortaya çıkan zayıf konuşmayı anlama, yaşlı yetişkinlerde bilişsel, duygusal ve sosyal işlev üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Son araştırmalar, yaşlılarda işitme bozukluğu ile sosyal izolasyon, kaygı, depresyon ve bilişsel gerileme arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, yaşlı popülasyonda işitme kaybının teşhis ve tedavisinin önemini vurgulamaktadır. Presbiakuzi ile birlikte bildirilen tinnitus varlığı %8 ile %72 arasında değişmektedir. Tinnitus, yaşlılar da genç erişkinlere göre yaklaşık iki kat daha sık görülmektedir. Bu çalışmanın amacı presbiakuzi nedeniyle tinnitus yaşayan yaşlı bireylerin işitme cihazı kullanımından sonra tinnitus şiddetinde ve verdiği rahatsızlık hissindeki değişikliği belirlemektir. Çalışmaya 45 yaş üstü presbiakuzi ve tinnitus şikâyeti ile işitme cihazı merkezlerine başvuran 87 kadın, 87 erkek toplamda 174, unilateral ve bilateral işitme cihazı kullanan birey dahil edilmiştir. Katılımcılar işitme cihazı kullanmadan önce ve işitme cihazı kullandıktan en az üç ay sonra Tinnitus Engellilik Anketi (THI) ile test edilmiş elde edilen puan farkları istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre psikosomatik durum ve tinnitus şiddetinde anlamlı farklar bulunmuştur. THI sonuçlarına göre işitme cihazı kullanımının puanları azalttığı ve THI puanları sonucu elde edilen dereceleri düşürdüğü belirlenmiştir. Katılımcılar arasında yapılan cinsiyet karşılaştırmasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Çalışmanın sonucunda işitme cihazı kullanımının presbiakuzili bireylerde pozitif yönde etkisi olduğu bulgusuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Presbycusis is defined as loss of auditory sensitivity, difficulty in finding sound localization, and slowing of the central nervous system. The resulting poor speech comprehension has a negative impact on cognitive, emotional, and social function in older adults. Recent research has revealed a relationship between hearing impairment in the elderly and social isolation, anxiety, depression, and cognitive decline. These findings highlight the importance of diagnosis and treatment of hearing loss in the elderly population. The presence of tinnitus reported with presbycusis varies between 8% and 72%. Tinnitus is seen approximately twice as often in the elderly than in young adults. The aim of this study is to determine the change in tinnitus severity and discomfort after hearing aid use in elderly individuals experiencing tinnitus due to presbycusis. A total of 174 unilateral and bilateral hearing aid users, 87 women and 87 men, who applied to hearing aid centers with the complaints of presbycusis and tinnitus over the age of 45 were included in the study. The participants were tested with the Tinnitus Handicap Inventory (THI) before using the hearing aid and at least three months after using the hearing aid, and the obtained score differences were statistically analyzed. According to the data obtained as a result of the study, significant differences were found in the severity of psychomatic status and tinnitus. According to the THI results, it was determined that the use of hearing aids decreased the scores and decreased the grades obtained as a result of the THI scores. No significant difference was found in the gender comparison between the participants. As a result of the study, it was found that the use of hearing aids has a positive effect on individuals with prebiacusis.