Kliniğimizde opere edilen plasenta akreata spektrumu pozitif plasenta previa olgularının maternal ve perinatal sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of maternal and perinatal outcomes of placenta accreta spectrum positive placenta previa cases operated in our clinic
  1. Tez No: 816751
  2. Yazar: ZEHRA DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Kliniğimizde Opere Edilen Plasenta Akreata Spektrumu Pozitif Plasenta Previa Olgularının Maternal ve Perinatal Sonuçlarının Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmada kliniğimizde acil ve elektif şartlarda sonlandırılan plasenta akreata spektrumu pozitif plasenta previa olguları değerlendirilerek maternal ve perinatal sonuçlarının karşılastırılması böylece uygun gebelik takibi ve izlenecek yönetimle gelişmesi muhtemel komplikasyonların öngörülmesi ve önlenmesi bu sayede maternal morbidite ve mortalitenin azaltılması için veri sunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 1 Ocak 2020 - 1 Ocak 2023 tarihleri arasında kliniğimize başvurup PAS pozitif plasenta previa nedeniyle doğumu kliniğimizde gerçekleştirilen vakalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamıza kriterleri sağlayan toplam 90 hasta dahil edilmiştir. Bunların 42 tanesi elektif, 48 tanesi acil şartlarda opere edilmiştir. Hastaların demografik verileri, geçirilmiş plasenta previa öyküsü, geçirilmiş küretaj öyküsü, geçirilmiş sezaryen dışı uterin cerrahi girişim, anestezi şekli (genel/spinal), cilt ve uterin insizyon şekli, fetal prezentasyon, plasenta yerleşimi, doğum haftası, doğum ağırlığı, yenidoğan cinsiyet, sigara/ tütün kullanımı, kliniğe başvuru şikayetleri, ultrasonografi ve MRG bulguları ve patolojik tanısı kaydedilerek preoperatif klinik durumları ve operasyona alınma şekilleri (acil / elektif) ile maternal ve perinatal postoperatif sonuçlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Hasta verileri hastane elektronik kayıt sistemi AKGÜN üzerinden taranmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Postop komplikasyon hastaların 16 (% 17,8)'sında gözlendi. En sık gözlenen postop komplikasyon 6 (% 37,5)'sında relap (kanama), 5 (% 31,3)'inde yara yeri enfeksiyonu, 4 (% 25)'ünde diğer, 2 (% 12,5)'sinde Cuff hematomu, 2 (% 12,5)'sinde ileus, 1 (% 6,3)'inde ileusa bağlı bağırsak rezeksiyonu olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of Maternal and Perinatal Outcomes of Placenta Accreta Spectrum Positive Placenta Previa Cases Operated in Our Clinic Objective: In this study, placenta accreta spectrum positive placenta previa cases terminated under emergency and elective conditions in our clinic were evaluated. It is aimed to compare maternal and perinatal outcomes, thus to predict and prevent possible complications with appropriate pregnancy follow-up and management, and thus to present data for reducing maternal morbidity and mortality. Materials and Methods: In this study, cases who applied to our clinic between January 1, 2020 and January 1, 2023 and were delivered due to placenta accreta positive placenta previa in our clinic were evaluated retrospectively. A total of 90 patients who met the criteria were included in our study. 42 of these patients were operated on elective and 48 of them were operated under emergency conditions. Demographic data of the patients, history of placenta previa, history of curettage, history of uterine surgery other than previous cesarean section, type of anesthesia, skin and uterine incision type, fetal presentation, placenta location, week of delivery, birth weight, newborn gender, smoking, clinic admission complaints, ultrasonography and MRI findings and pathological diagnosis were recorded. The relationship between clinical conditions and operation (emergency / elective) and maternal and perinatal postoperative outcomes was investigated. Patient data were scanned through the hospital electronic record system AKGÜN. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 package program was used for statistical analysis of the data. Results: Postoperative complications were observed in 16 (17.8%) of the patients. The most common postoperative complication was relapse (bleeding) in 6 (37.5%), wound infection in 5 (31.3%), other in 4 (25%), and 2 (12.5%) Cuff hematoma, ileus in 2 (12.5%) and intestinal resection due to ileus in 1 (6.3%) were observed.