A case study of FIFA 23 in terms of attitudes towards advertising and its impactful factors
- Tez No: 816758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAKIR AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Oyunlar sıklıkla birer reklam kanalı olarak kullanılırken, literatürde oyunlar bağlamında reklamlara karşı tutum araştırmaları gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma literatürde oyun bağlamında ve oyun dışı mecralarda reklamlara karşı tutumla ilişkilendirilen faktörleri tespit etmeyi ve bu faktörlerin EA SPORTS FIFA 23'te yer alan reklam kullanımı formatları ve bağlamı kapsamında değerlendirilmesini hedeflemektedir. Uzman değerlendirmesi ve yakın okuma metotlarıyla EA SPORTS FIFA 23'ü bir vaka çalışması olarak ele alan bu araştırma, literatürdeki pek çok faktörün sözkonusu oyun ile bağıntılı olduğunu ortaya çıkarmış, ancak oyun içerisinde faktörlerin gözlenebilirliğiyle ilgili problemler tespit edilmiştir. Bu problemler, oyun bağlamında faktörlerin anlamlılığının gerçek futbol bağlamına işaret etmesi, literatürdeki tanımların oyun içinde reklam kullanımını açıklama konusunda yetersiz kalması ve EA SPORTS FIFA 23 içerisinde reklam kullanım biçimlerinden kaynaklı sınırlandırmalar olmak üzere gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With games are increasingly used as a channel of advertising, studies inquired attitudes towards advertising in gaming context. This study aimed to identify the factors that were found to be impactful on attitudes towards advertising in both gaming and non-gaming related literature, and evaluate the format and context of advertising in EA SPORTS FIFA 23, in relation to the factors. Through a case study of the game via expert evaluation and close reading, it was found that a number of factors are relevant and observable in the EA SPORTS FIFA 23 context; nevertheless, three main points were observed that limited factors' potential impact. Here, the game's relation to the broader context of real-life football, definitional problems of the factors, and allowances related to format of advertising in EA SPORTS FIFA 23 were observed as hindrances to the relevancy and application of a number of factors impactful on attitudes towards advertising.