An analysis of a dystopian narrative bioshock infinite
Bir distopya anlatısının analizi: Bioshock infinite
- Tez No: 816760
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Bioshock Infinite'in distopik anlatısının derinlemesine bir analizini yapmakla birlikte, oyunun anlatısında temel bir rol oynayan distopik unsurların altını çizmeyi amaçlamaktadır. Veriler, kapsamlı bir oyun süreci aracılığıyla toplanacaktır. Yakın okuma metodolojisi uygulanacaktır. Yakın okuma, oyunun anlatı tasarımını tanımlamayı, analiz etmeyi ve anlamayı amaçlar. Yakın okuma, Bizzocchi'nin karakter, hikaye dünyası, anlatılaştırılmış arayüz, duygu ve mikro anlatı gibi belirli anlatı parametrelerinin yanı sıra diğer bazı alt parametrelerin incelenmesini içeren analitik çerçevesini kullanır. Yakın okuma verilerinin bulgularını desteklemek için odak grup tartışması yoluyla ek veriler toplanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to make an in-depth analysis of the dystopian narrative of Bioshock Infinite along with highlighting the dystopian elements that play a fundamental role in the narrative of the game. Data will be collected through an extensive playthrough. Close reading methodology will be implemented. Close reading is intended to describe, analyze, and understand the narrative design of the game. The close reading employs Bizzocchi's analytical framework, which includes the examination of specific narrative parameters such as character, storyworld, narrativized interface, emotion, and micro-narrative along with some other sub-parameters. Additional data will be collected through focus group discussion to support the findings of close reading data.