İlköğretim çağı çocuklarda boyun çevresi ve obezite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between neck circumference and obesity in primary school children
  1. Tez No: 816776
  2. Yazar: TUĞBA DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜLDEN PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde ciddi bir halk sağlığı problemi olan obezite çocukluk çağında hızlı bir artış göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre ise önümüzdeki on yıl içinde çocukluk çağı obezitesinin yaklaşık %60 artarak 2030 yılına kadar 250 milyona ulaşacağı öngörülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü-European Childhood Obesity Surveillance Initiative (WHO-COSI), çalışmasında Türkiye 2013 ve 2016 verilerine göre (7-8 yaş) fazla kilolu çocukların prevalansı sırasıyla %14,2 ve %14,4, obezite prevalansı %8,3 ve %9,7 bulunmuştur. Bu çalışmada Gaziantep'te bir okulda öğrenim gören ilköğretim çağındaki çocuklarda basit bir ölçüm olan boyun çevresi ölçümü ile obezite parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya yaşları 6,0-9,9 yıl olan 113 (erkek: 61, %54,0; kız: 52, %46,0) çocuk katılmıştır. Antropometrik ölçümler (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, boyun çevresi vd.) tekniğine uygun olarak yapılmıştır. Çocuklara“Aile Beslenme ve Fiziksel Aktivite Ölçeği-ABFA-TR (The Family Nutrition and Physical Activity Screening Tool-FNPA)”Fiziksel Aktivite Soru Formu-Çocuk (Physical Activity Questionnaire for Older Children-PAQ-C) ve Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği (KIDMED) uygulanmıştır. Çocuklarda ortalama (±S) yaş 8,0±1,00 yıl, beden kütle indeksi (BKİ) ise erkeklerde 18,4±4,36, kızlarda 17,6±3,86 kg/m2, boyun çevresi erkeklerde 28,6±2,74 cm, kızlarda 27,4±2,09 cm bulunmuştur. Yaşa göre BKİ değerine göre tüm çocukların %19,5'i (E: %18,0, K: %21,2) fazla kilolu (≥1SD –
Özet (Çeviri)
Obesity, which is a serious public health problem today, shows a rapid increase in childhood period. World Health Organization reports that, childhood obesity will increase by approximately 60% in the next ten years and reach 250 million by 2030. European Childhood Obesity Surveillance Initiative (WHO-COSI), survey Turkey 2013 and 2016 results showed that (7-8 years) the prevalance of overweight children were 14,2% and 14,4%, obesity were 8,3% and 9.7%, respectively. The aim of this study is to evaluate the relationship between the neck circumference measurement, which is a simple measurement, and obesity parameters in primary school children. A total of 113 children (boys: 61, 54,0%; girls: 52, 46,0%), aged 6,0-9,9 years were participated in the study. Anthropometric measurements (height, body weight, neck circumference etc.) were made in accordance with the techniques. The Family Nutrition and Physical Activity Screening Tool-FNPA (developed by: Ihmel ve ark.; Turkish validity and reliability: Özdemir et al.), Physical Activity Questionnaire for Older Children-PAQ-C (developed by: Kowalski et al; Turkish validity and reliability Emlek-Sert and Bayık-Temel) and Mediterranean Diet Adherence Index (KIDMED) (developed by: Serra-Majem et al; Turkish validity and reliability; Akar Şahingöz et al.) questionnaires were applied. The mean (±SD) age of the children was 8,0±1,00 years, body mass index (BMI) was 18,4±4,36 kg/m2 in boys and 17,6±3,86 kg/m2 in girls and neck circumference was 28,6±2,74 cm in boys and 27,4±2,09 cm in girls. According to BMI for age, 19,5% of all children (boys: 18,0%, girls: 21,2%) was overweight (≥1SD –