Göğüs yoğun bakım hastalarında ilk 24 saat içerisinde enteral beslenme uygulanmasının malnütrisyon, iyileşme ve hastanede kalış sürelerine etkisi
Effets of enteral nutrition care on malnutrition, recovery and lenght of hospital stay in the first 24 hours in thoracic intensive care patients
  1. Tez No: 816775
  2. Yazar: CEMRE TURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KÖSELER BEYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Beslenme insan hayatında büyük bir yere ve öneme sahiptir. Beslenmenin ana yolu oral alımdır. Hastalıklar, uygulanan tedaviler ve hastanede yatmak gibi durumlarda oral alım bozulabilir. Oral alımın bozulması sonucunda malnütrisyon gibi istenmeyen durumlar meydana gelebilmektedir. Malnütrisyonun sıklıkla görülebileceği hasta gruplarından biri yoğun bakım hastalarıdır. Çalışmamızda göğüs yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların mevcut stres durumunda 24 saat içerisinde enteral beslenmeye başlamanın malnütrisyon, iyileşme ve hastanede kalış süresi üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu çalışmada 19-80 yaş arası göğüs yoğun bakımda yatan hastaların beslenme durumu, malnütrisyon, iyileşme ve hastanede kalış sürelerini belirlemek için katılımcıların kan biyokimyasal parametreleri, antropometrik ölçümleri ve MNA NRS-2002 gibi malnütrisyon değerlendirme formları kullanılmıştır. Hastaların çoğu erkek (%57) olup yaş ortalaması 62.2±13.68 yıldır. Bireylerin %60.5'i KOAH sebebiyle hastanede yatmaktadır. Çalışmaya katılan bireylerin %55.3'ünün hastaneye yatış sebebi harici ek bir hastalığı bulunmaktadır. Çalışmaya katılan bireylerin BKI ortalaması 27.2±5.20 kg/m ² ve üst orta kol çevresi ortalamaları 23.8±92 cm'dir ve %80.7'sinin üst orta kol çevresi 25.4 cm'den küçüktür. Çalışmaya katılan bireylerin 3 günden az yatanların %57.1'i ,3-7 gün arası yatan hastaların %47.2'si ve 7 gün ve üzeri yatan hastaların %59.6'sı 70 yaş ve üzeridir. Bireylerin %55.3'ünün beslenme desteği öncesi el kavrama gücü düşükken beslenme desteği sonrası bu değer %38.6'ya düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Nutritional human expenditure has a large footprint and fringes. The main route of nutrition is oral intake. Oral intake may be impaired in places such as diseases, treatments and hospitalization. As a result of the deterioration of oral intake, undesirable conditions such as malnutrition may occur. One of the patient groups where malnutrition can be seen frequently is intensive care patients. In our study, it was aimed to examine the effect of starting enteral nutrition within 24 hours on malnutrition, recovery and hospital stay in patients hospitalized in the chest intensive care unit.In this study, blood biochemical parameters of the participants, anthropometric measurements and malnutrition assessment forms such as MNA NRS-2002 were used to determine the nutritional status, malnutrition, recovery and hospital stay of patients aged 19-80 years in the chest intensive care unit.Most of the patients were male (57%) with a mean age of 62.2±13.68 years. 60.5% of individuals are hospitalized due to COPD.55.3% of the individuals participating in the study had an additional disease other than the reason for hospitalization. The mean BMI of the individuals participating in the study was 27.2±5.20 kg/m² and the mean upper middle arm circumference was 23.8±92 cm, and 80.7% of them had an upper middle arm circumference less than 25.4 cm.Of the individuals participating in the study, 57.1% of those who were hospitalized for less than 3 days, 47.2% of the patients who were hospitalized for 3-7 days, and 59.6% of the patients who were hospitalized for 7 days or more were aged 70 and over. While 55.3% of individuals had low hand grip strength before nutritional support, this value decreased to 38.6% after nutritional support.