Giyim tasarımında yenilikçi alternatif yaklaşımlar ve örnek koleksiyon sunumu
  1. Tez No: 816778
  2. Yazar: SILA KÜÇÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELDA KOZBEKÇİ AYRANPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Denim, sadece kıyafetlerimizde değil, hayatımızın pek çok alanında kendine yer bulmuş, tarihi ve kültürel öneme sahip olan bir kumaştır. Her yıl artan talebi karşılamak için milyarlarca metre kumaş üretilmesi, denim atıklarının çevresel etkilerini ve kaynak israfını da arttırmaktadır. Denim sektöründeki atık sorunları, sürdürülebilir üretim ve tüketim modelleriyle çözülebilmektedir. Geri dönüştürülmüş denim ürünlerinin kullanımı ve yeniden hayata kazandırılması su, enerji, kimyasal kullanımı ve atık yönetimi gibi çevresel sorunların önüne geçmektedir. Denim kumaşların kendine özgü nitelikleri ve endüstrideki kullanımının yanı sıra geri dönüşüm süreçleriyle moda endüstrisine yeni girdiler ve farklı materyaller sağlaması sanatçı ve tasarımcılar açısından yenilikçi alanlar yaratmaktadır. Yeniden kullanılan denim kumaşlar, sanat dünyasında farklı materyallerin kullanımı ve sürdürülebilirlik bilincinin moda sanatına yansımasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda moda endüstrisindeki atık sorununa da dikkat çekerek, daha sürdürülebilir üretim ve tüketim süreçlerine örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Denim, a fabric with significant historical and cultural importance, has found its place not only in our clothing but also in many other areas of our lives. However, the increasing demand for denim requires billions of meters of denim to be produced each year, which also increases the environmental impact and causes waste. The waste problem in the denim industry can be solved through sustainable production and consumption models. The use of recycled denim products and their revival helps to overcome environmental problems such as water, energy, chemical usage and waste management. The unique characteristics of denim fabric and its use in the industry, as well as the recycling processes, create innovative fields for artists and designer by providing new input and different materials to the fashion art through the use of different materials in the art world. At the same time, they draw attention to the waste problem in the fashion industry and serve as an example for more sustainable production and consumption processes.