Fonksiyonel ve estetik mastektomi sütyeni koleksiyonunun geliştirilmesi
Tezin i̇ngilizce başliği development of functional and aesthetic mastectomy bra collection
  1. Tez No: 887013
  2. Yazar: GÖZDE ERMİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Meme kanseri tüm dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinden birisidir. Uluslararası Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRFI) tarafından verilen 2020 yılı istatistik verilerine göre, %12,5 yeni vaka oranı ile meme kanseri ilk sırada yer almaktadır. Meme dokusunun tamamen çıkarılmasını kapsayan mastektomi operasyonu sonrası, kadınların ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde tasarlanmış mastektomi sütyenleri oldukça önem taşımaktadır. Bu çalışma fonksiyonel ve estetik bir sütyen tasarlamaya yönelik yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Değişen vücut postürü ve beden imajı sonrası kadınları fiziksel ve psikolojik açıdan memnun edebilecek mastektomi sütyenleri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasında, mastektomi sütyenleri hakkında görsel ve doküman analiz yöntemi kullanılarak kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. 3 ulusal ve 4 uluslararası olmak üzere toplamda 7 iç giyim markasının koleksiyonlarında bulunan 41 referans model üzerinden tasarım analizi yapılmıştır. Tasarım ve doküman analizi sonrası gerekli ihtiyaç ve tasarım özellikleri belirlenmiştir. Belirlenen tasarım kriterleri ışığında 8 parçalık bir kapsül koleksiyon oluşturularak modellerin artistik ve teknik çizimleri dijital ortamda yapılmıştır. Koleksiyon içerisinden seçilen 1 modelin giysi kalıpları dijital olarak hazırlanmış, üç boyutlu sanal giydirme programı yardımı ile modelin sanal prototipi oluşturulmuştur. Hazırlanan prototipin doğru bir sonuç verebilmesi için tek taraflı mastektomiyi temsil eden bir göğüslü avatar üzerinden sanal giydirmesi yapılmıştır. Modelin basınç ve beden gerilim haritaları oluşturularak tasarlanan modelin kalıpsal uygunluğu analiz edilmiştir. Sütyen askısı ve kopça etrafında görülen gerilim noktalarındaki renk değişiklikleri kalıp tasarımının güncellenerek hareketi kısıtlamayan konforlu sütyen tasarımları için revize edilmesi gerektiğini göstermektedir. Elde edilen tüm sonuçlar alternatif mastektomi sütyeni modellerini gündeme taşırken, sanal prototipin büyük ölçüde kullanıcı konforunu desteklediğini göstermektedir. Bulgular, mastektomi sonrası kullanılacak ürünlerin daha kapsayıcı, fonksiyonel ve estetik yaklaşımlar ile çözümlenmesi noktasında üç boyutlu sanat giydirmelerin potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common types of cancer among women all over the world. According to the 2020 statistical data provided by the World Cancer Research Fund International (WCRFI), breast cancer ranks first with a new case rate of 12.5%. After the mastectomy operation, which involves the removal of whole breast, it is substantial to find well designed mastectomy bra. This study offers an innovative approach to designing a functional and aesthetic bra. It is aimed to develop mastectomy bras which may satisfy women physically and psychologically after changing body posture and body image. In this study, a comprehensive literature review was conducted about mastectomy bras using visual and document analysis method. Design analysis performed on 41 reference models in the collections of total of 7 underwear brands which are 3 national and 4 international. After the design and document analysis, the necessary needs and design features were determined. In the direction of the determined design criteria, an 8-piece capsule collection was created, artistic and technical drawings of models were digitally made. The patterns of one selected style from the collection were digitally prepared, and a virtual prototype of it was created by a three-dimensional virtual dressing program. Simulated prototype was dressed on a single breasted avatar which is representing a unilateral mastectomy in order to get accurate results. The suitability of the simulated pattern was analysed by creating pressure and body tension maps of the model. Color changes in the tension points seen around the bra strap and clasp indicate that the pattern design should be updated and revised for a comfortable bra design that does not limit movement. It is indicated while the results obtained bring up alternative and trendy mastectomy bra styles, the virtual prototype mostly supports user comfort. The findings highlight the potential of three-dimensional virtual software to analyze products to be used after mastectomy with more inclusive, functional and aesthetic approaches.