Bazı yeni schiff bazlarının metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve katalitik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of catality properties of metal complexes of some new schiffs
  1. Tez No: 816795
  2. Yazar: NURULLAH DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN BULDURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde çevre kirliliği, dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar için giderek büyük bir tehdit haline gelmektedir. Son zamanlarda başta plastik olmak üzere tarım, temizlik, kozmetik, gıda, farmakoloji ve diğer uygulama alanlarında kimyasal madde kullanımı hızla artmaktadır. Bu kimyasal madde kullanımına bağlı olarakta meydana gelen toprak ve yeraltı suyu kirliliği çevre tahribatını tetiklemektedir. Bunun yanında, çeşitli antropojenik süreçler nedeniyle, karbon emisyonu şaşırtıcı bir oranda artmakta ve küresel ısınmaya neden olmakta, bu da beraberinde alışık olmadığımız doğa olaylarına (iklim değişikliği, kuraklık, sel ve aşırı ısınma vb.) yol açmaktadır. Bu nedenle toplumun talepleri gözönüne alındığında çevre dostu yöntemler geliştirmek gerekmektedir. Bu amaçla 20 yıl önce bilim insanları, yeşil kimyanın önemini ortaya koyarak ve 12 ilkeden oluşan çevre dostu bir yaklaşım geliştirmişlerdir. Bu yaklaşım, modern araştırma laboratuvarlarında kullanılan kimyasal yöntemlerin çevre dostu olması ile bu duyarlılığın artırılması hedeflenmektir. Tıbbi kimyada pek çok farklı yöntem kullanılmasıyla birlikte bu yöntemleri daha hasas ve uygulanabilir alternatiflerle değiştirmek çevresel ve ekolojik bakımdan büyük önem arzetmektedir. Bu nedenle, gerek Ar-Ge ve gerekse diğer araştırma laboratuvarlarında tüm sentez alanlarında bu yaklaşımla hareket edilmesi hayati bir önem kazanmaktadır. Son yıllarda Schiff bazları yapısal özelliklerinden dolayı araştırmcıların yoğun ilgisini çekmiş ve geçiş metali koordinasyon kimyasında en çok çalışılan ligand haline gelmiştir. Schiff bazının türevleri ve bunların metal kompleksleri inorganik, biyolojik, analitik kimya, gıda endüstrisi, boya endüstrisi ve kataliz olmak üzere geniş çapta uygulama alanına sahip olmuştur. Bu tez çalışmasının bundan sonra yapılacak araştırmalar için yol gösterici olacağı ve uygulama alanlarına katkı sunacağı düşünülmektedir. Bu tez kapsamında yapılan çalışmalar üç başlık altında sıralanabilir; 1) Schiff bazı ligandlarının (L1, L2) sentezi ve değişik spektroskopik yöntemler kullanılarak yapısal karakterizasyonu, 2) L1 ve L2 ligandlarının Co(II), Pd(II) ve Ru(II) metal komplekslerinin sentezi ve uygun spektroskopik yöntemler kullanılarak yapısal karakterizasyonu, 3) Schiff bazı Pd(II) ve Ru(II) metal komplekslerinin Mizoroki-Heck, Suzuki-Miyaura ve hidrojen transfer tepkimelerindeki katalitik aktivitelerinin incelenmesi.
Özet (Çeviri)
Today, environmental pollution is becoming a major threat to all living things on earth. Recently, the use of chemicals has been increasing rapidly in agriculture, cleaning, cosmetics, food, pharmacology and other application areas, especially plastics. Soil and groundwater pollution caused by the use of this chemical triggers environmental destruction. In addition, due to various anthropogenic processes, carbon emissions increase at an astonishing rate and cause global warming, which also leads to unfamiliar natural events (climate change, drought, flood and overheating, etc.). Therefore, considering the demands of the society, it is necessary to develop environmentally friendly methods. For this purpose, 20 years ago, scientists demonstrated the importance of green chemistry and developed an environmentally friendly approach consisting of 12 principles. This approach aims to increase this sensitivity by making the chemical methods used in modern research laboratories environmentally friendly. Although many different methods are used in medicinal chemistry, it is of great environmental and ecological importance to replace these methods with more sensitive and applicable alternatives. For this reason, it is of vital importance to act with this approach in all areas of synthesis, both in Ar-Ge and other research laboratories. In recent years, Schiff bases have attracted the attention of researchers due to their structural properties and have become the most studied ligand in transition metal coordination chemistry. Derivatives of Schiff base and their metal complexes have been widely used in inorganic, biological, analytical chemistry, food industry, paint industry and catalysis. It is thought that this thesis study will be a guide for future research and contribute to the fields of application. The studies carried out within the scope of this thesis can be listed under three dings; 1) Synthesis of Schiff base ligands (L1, L2) and their structural characterization using different spectroscopic methods, 2) Synthesis of Co(II), Pd(II) and Ru(II) metal complexes of L1 and L2 ligands and structural characterization using appropriate spectroscopic methods, 3) Investigation of catalytic activities of Schiff base Pd(II) and Ru(II) metal complexes in Mizoroki-Heck, Suzuki-Miyaura and hydrogen transfer reactions.