Akut iskemik inme ve metabolik sendrom birlikteliği
Association of acute ischemic stroke and metabolic syndrome
- Tez No: 816800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Serebrovasküler hastalıklar (SVH), hayati tehlike taşımanın yanında toplumda ciddi özürlülük ve iş gücü kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle SVH'ın risk faktörlerinin belirlenmesi, SVH'ın prevalans ve insidansının azaltılmasına yönelik çalışmaların temelini oluşturur. SVH'ın gelişiminde HT, DM, kalp hastalığı, dislipidemi, sigara kullanımı gibi değiştirilebilir risk faktörleri etyolojide kesin olarak rol oynamaktadır. Metabolik sendrom (MetS), insülin direnci temelinde abdominal obezite, kan basıncı yüksekliği, dislipidemi, glukoz intoleransı veya kan şekeri yüksekliği gibi bilinen metabolik risk faktörlerinin topluluğudur. Epidemiyolojik çalışmalarda toplulukların sosyo – kültürel özelliklerine, yaşa ve cinsiyete göre değişen oranlar verilmekle beraber, sedanter yaşam ve yüksek kalorili beslenmenin metS'un sıklığını ve şiddetini arttırdığı bilinmektedir. MetS'un diyabet, koroner arter ve diğer aterosklerotik kardiyovasküler hastalıkların gelişiminde risk faktörü olarak gösterilmiştir. Avrupa Kalp Cemiyeti (ESC) verilerine göre, ülkemiz vasküler ölümler açısından yüksek riskli ükeler grubuna dahildir. Bu durum, hastalar kadar hekimler için de önemlidir. MetS'un ülkemiz ve hekimler için önemini ortaya koymaktadır. Son zamanlarda iskemik serebrovasküler hastalıklarla metS'un birlikteliğini araştıran çalışmalar artmıştır. Ancak konuyla ilgili ülkemizde yapılmış çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışma ; akut iskemik inme hastalarında metS'un ve metS'u oluşturan komponentlerin incelenmesi ve risk faktörü olarak değerlendirilmesi amacı ile planlandı.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular diseases (CVD), in addition to being life-threatening, It causes serious disability and loss of workforce in society. For this reason, SVH Identifying risk factors will help reduce the prevalence and incidence of CVD. It forms the basis of studies on HT, DM, heart disease, dyslipidemia, smoking are factors that contribute to the development of LVH. Modifiable risk factors such as these definitely play a role in the etiology. Metabolic syndrome (MetS), abdominal obesity based on insulin resistance, blood pressure Known conditions such as hypertension, dyslipidemia, glucose intolerance or high blood sugar It is a collection of metabolic risk factors. In epidemiological studies, socio-cultural characteristics of communities, Although rates vary depending on age and gender, sedentary life and It is known that high-calorie nutrition increases the frequency and severity of MetS. MetS is associated with diabetes, coronary artery and other atherosclerotic cardiovascular diseases. has been shown to be a risk factor in the development of According to European Heart Society (ESC) data, our country's vascular deaths It is included in the group of high-risk countries. This situation affects physicians as well as patients. It is also important for. It reveals the importance of MetS for our country and physicians. Recently, the association of metS with ischemic cerebrovascular diseases has been investigated. Research studies have increased. However, studies on the subject in our country is limited. This work ; metS and metS in acute ischemic stroke patients Examining the components that make up the disease and evaluating it as a risk factor was planned for this purpose.