Çankırı/Şabanözü/Karaören köyünde kente göçün etkisiyle aile ve ekonomi ile ilgili değer ve tutumlardaki değişmelerin halk bilimi açısından incelenmesi
The Values and attitudes concerning with household and economical relation of the people of Çankırı/Şabanözü/Karaören village those changed by immigration from the viewpoint of folcloric
- Tez No: 81681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATTİLA ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 479
Özet
421 ÖZET Bu çalışmada değerlerle tutumların kapsamı ve ölçümleriyle ilgili görüşler incelendikten sonra; 1960'lardan itibaren iç ve dış göçten etkilenen Karaören köyündeki insanların aile ve ekonomiyle ilgili değerleriyle tutumları; iç göçün bu değer ve tutumlar üzerindeki etkisi de göz önüne alınarak halk bilimi açısından incelenip yommlanmıştır. Üç ana bölümden oluşan tez çalışmasının ilk bölümünde değer ve tutumlann kapsamı, geliştirilmesi, değişmeleri, ölçümü ve ölçümlerinde karşılaşılan güçlükler tartışılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde öncelikle alan araştırmasında kullanılan teknikler açıklanmıştır. Bu bölümün ikinci kısmında ise, tezin alan araştırmasının gerçekleştirildiği Karaören köyü tanıtılmıştır. Tanıtımda, toplumsal yapılanma, alt yapı ve mimari özellikler ışığında köyde yaşayan insanların sahip oldukları bazı toplumsal değer ve tutumlar belirlenmiştir. Üçüncü bölümde aile ve ekonomiyle ilgili değerlerle tutumlar ve iç göçün, söz konusu değerlerle tutumlar üzerindeki etkisi tartışılmıştır. Elde edilen bilgilerin değerlendirilmesinde; Karaören köyünde ailevim, toplumu oluşturup devam etmesini sağlayan en önemli toplumsal kurum olduğu; cinsiyetçiliğe ve gelir kaynaklarına bağlı olarak insanların ailedeki rollerinin, göçe katılma biçimlerinin, ücretli işlerde çalışmalarının ve çalışma sürelerinin belirlendiği ortaya çıkmıştır. Çevre ve daha uzak il ve ilçelerle ulaşım sorunu olmayan, gelir düzeyi oldukça yüksek bir emekliler köyü görünümündeki Karaören' de geleneksel toplum yapısıyla ilgili değerlerle tutumlarda yavaş422 ilerleyen bir değişme sürecinin yaşandığı; köyün yapılanmasında ve insanların yaşamlarının her alanında pek çok teknolojik yeniliğin bilinçli olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
423 ABSTRACT In this study, various views and thoughts over the scope and the measurements of values and attitudes are scrutinized; and in the lights of these ideas, the values and the attitudes concerning with household and economical relations of the people of Karaören village those affected by migration and immigration are interpreted from a folkloric perspective. The thesis consists of three main parts: In the first part, the scope, the improvement and the variation of the values and the attitudes are discussed, and also measurement and the difficulties of the measurement of those values and attitudes are considered. In the second part, the techniques used in the case study of the thesis are explained; and then, Karaören village which is the scope of the case study is introduced with an extensive presentation of sociological body, substructural and architectural traits of the village, some sociological values and attitudes of the villages people are released. Third part discusses the values and attitudes in terms of household and economical relations; and aslo states the effects of immigration on the those values and attitudes which have been already considered in the first part. In the following subchapters of the third part, the data from the village are processed. According to this, it has been found that family is the most important sociological body which constitutes the continuity of society in Karaören village. And also it has been observed that household roles, the forms of immigration424 and working in a seasonal job, and the working periods depend on the sexual politics and sources of income in the village. It seems that Karaören village has no transportation problems to have an opportunity to contact with other settlement, and that there are some regular and high income sources in the village through retirement salaries and seasonal jobs. And besides, many technological innovation are used immediately and consciously by the Karaören people. But, in contras to these all, it has been observed that the values and attitudes of the traditional social body of Karaören village have a gradual change process.