Laparoskopik kolesistektomi ameliyatlarında açlık süresinin ameliyat sonrası fizyolojik ve metabolik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the post-operative physiological and metabolic effects of the fasting time i̇n laparoscopic cholecystectomy surgery
- Tez No: 816828
- Danışmanlar: PROF. ARZU TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Laparoskopik Kolesistektomi Ameliyatlarında Açlık Süresinin Ameliyat Sonrası Fizyolojik ve Metabolik Etkilerinin İncelenmesi Bu çalışma, ameliyat öncesi açlık süresinin, ameliyat sonrası hastanın metabolik sürecine ve fizyolojik yanıtlarına etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Araştırmada; laparoskopik kolesistektomi ameliyatı öncesinde hastaların geleneksel aç kalma süreleriyle, 6-8 saat aç kalma ve ameliyattan 2 saat (120 dakika) öncesine kadar berrak sıvı alımlarının sağlanması yöntemiyle fizyolojik olarak değerlendirilmeleri gerçekleştirilerek randomize kontrollü olarak yapıldı. Geleneksel yöntem ile aç kalan hasta grupları kontrol, 6 saat aç kalmaları ve ameliyattan 2 saat önce 200 ml berrak sıvı almaları sağlanan hasta grupları ise müdahele grubunu oluşturdu. Her iki gruptaki hastalardan ameliyat öncesi, ameliyattan hemen sonra derlenme odasında ve ameliyattan 6 saat sonra laboratuvar tetkikleri alınarak hastaların aç kalma sürelerinin fizyolojik ve metabolik olarak sonuçları incelendi. Hastaların laboratuvar tetkikleriyle açlık süresi ve Akut Faz Yanıt arasındaki ilişki karşılaştırıldı. Kan elektrolit düzeylerinin ve metabolik asidozun açlık ile ilişkisi incelendi. Aynı zamanda her iki gruptaki hastaların açlık hissi, yorgunluk, baş ağrısı ve yara yerinde ağrı, susuzluk hissi, bulantı, üşüme gibi semptomlar üzerine etkisi incelendi. Araştırma, İzmir Özel Tınaztepe Hastanesi 2.Kat serviste yapıldı. Araştırmanın evrenini 27 Mart 2022- 10 Ekim 2022 tarihleri arasında Laparoskopik Kolesistektomi olan hastalar oluşturdu. Örneklem büyüklüğü G Power istatistik programında iki bağımsız grup baz alınarak orta etki büyüklüğü %80 güç p=0.05 anlamlılık düzeyine göre her grup için 51 kişi olarak belirlendi. Araştırma verileri, hastalarla yüz yüze görüşme yöntemi ile, araştırmaya katılmayı kabul eden hastalardan Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu (EK 1) alınarak, Hasta Tanılama Formu (EK 2), Laboratuvar Bulguları Kayıt Formu (EK 3), Ameliyat Dönemi Yaşam Bulguları Değerlendirme Formu (EK 4), Antibiyotik İzlem Çizelgesi (EK 5) ve Ameliyattan 6 saat Sonra, Semptom Değerlendirme Formu (EK 6) ile toplandı. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirmesi SPSS programında bağımsız gruplarda t testi analizi ile değerlendirilerek ve sayı, yüzde dağılımları hesaplanarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Investıgatıon Of The Post-operatıve Physıologıcal and Metabolic Effects Of The Fastıng Tıme In Laparoscopıc Cholecystectomy Surgery This study was carried out to examine the effect of preoperative fasting duration on the metabolic process and physiological responses of the patient after surgery. In the research; Before the laparoscopic cholecystectomy surgery, the patients were evaluated in a randomized controlled manner, using the traditional fasting times, fasting for 6-8 hours, and providing clear fluid intake up to 2 hours (120 minutes) before the surgery. The control group, who fasted with the traditional method, and the patient groups who were allowed to fast for 6 hours and to take 200 ml of clear liquid 2 hours before the operation, formed the intervention group. Physiological and metabolic results of fasting times were examined by taking laboratory tests from the patients in both groups before the operation, in the recovery room immediately after the operation, and 6 hours after the operation. The relationship between the laboratory tests of the patients and the duration of fasting and Acute Phase Response were compared. The relationship between blood electrolyte levels and metabolic acidosis with fasting was examined. At the same time, the effects of patients in both groups on symptoms such as hunger, fatigue, headache and pain at the wound site, thirst, nausea, and cold were examined. The research was carried out in İzmir Private Tınaztepe Hospital 2nd Floor service. The population of the study consisted of patients who underwent Laparoscopic Cholecystectomy between March 27, 2022 and October 10, 2022. The sample size was determined as 51 individuals for each group, based on two independent groups in the G Power statistical program, with a medium effect size of 80% power p=0.05 significance level. The research data were collected through face-to-face interviews with the patients, by obtaining the Informed Voluntary Consent Form (Appendix 1) from the patients who agreed to participate in the study, Patient Identification Form (Appendix 2), Laboratory Findings Registration Form (Appendix 3), Operation Period Vital Signs Evaluation Form (Appendix 1). 4), Antibiotic Follow-up Schedule (Appendix 5) and 6 hours Post-Operative Symptom Evaluation Form (Appendix 6). Evaluation of the data obtained in the research was made by evaluating the independent groups with the t-test analysis in the SPSS program and calculating the number and percentage distributions.