Diyabetik yaralarda uygulanan hemşirelik girişimleri ve laboratuvar izlemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nursing interventions and laboratory follow- up applied to diabetic wounds
  1. Tez No: 816827
  2. Yazar: NURCAN BAĞATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Sağlık Eğitimi, Endocrinology and Metabolic Diseases, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada diyabetli hastalarda ortaya çıkan yaraların beslenmesinde beslenme ve diyetetik uzmanı ile işbirliği yapılarak yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı, vitamin ve eser elementli besinler hastaların kalori hesaplamaları yapılarak verildi; endokrin doktorunun istemiyle hastaların insülin tedavileri sıvı ve ilaç tedavileri uygulandı, hastalara doktor istemiyle antibiyotik ile yara yeri pansumanı gerçekleştirildi, hastaya verilen tüm tedavileri sürdürüldü; ve hastaların eritrosit, lökosit, trombosit, kanama zamanı, kan üre nitrojen (BUN), kreatin, bilirubin değerleri, total protein, albümin, kan şekeri, HbA1c,kolesterol gibi laboratuvar değerleri izlendi. Yapılan hemşirelik girişimleri günlük rapor tutuldu. Hemşirelik tanı ve girişimlerinin hastalardaki yara yeri evresine etkisi belirlendi. Hastaların ilk yatıştan taburculuğa kadar kan parametreleri ve kan şekeri seviyeleri karşılaştırıldı. Güç analizine göre tek grupta 36 kişi ile örnekleme ulaşıldı. Araştırma verileri, hastalarla yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Araştırma verilerinin toplanmasında; Hasta Onam Formu, Hasta Tanılama Formu, Hastaya Verilen İnsülin Tipi, Miktarı, Planlanan Kalori, Protein Miktarı, Günlük Öğün Alımı Formu, Hastanın Taburcu Olana Kadar Günlük Kan Glikozu, LDL, HDL, Trigliserid, BKI Düzeyleri Formu, Diyabetik Yara Risk Faktörleri Formu, Yara Yeri Değerlendirme Formu kullanıldı. Elde edilen veriler; sayı yüzde, ki-kare, Fisher exact, Mann Whitney U testi, Repeated measures testi, Repeated measures testi ile değerlendirildi. Diyabetik yara nedeniyle tedavi ve bakım alan hastalarda Navigatör-Yol bilen yol gösteren hemşire kanıt temelli uygulama klavuzu kullanarak tüm doktorlar arasında iletişimi kolaylaştırarak, hastanın klinikte ve evde bakımını planlayarak hastanın kan glikoz düzeylerini regüle etti. Hastaların yara yerleri Wagner sınıflandırmasına göre küçüldü. Kişiye özgü uygulanan insülin tedavisinde taburcu olana göre azalma gözlendi. Sonuç olarak navigatör yol bilen yol gösteren hemşireler diyabetik yarası olan hastalara bakım rehberleri ile bakması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, high protein, low carbohydrate, vitamin and trace element foods were given by calculating the calories of the patients in cooperation with the nutrition and dietetics specialist in the nutrition of the wounds that occur in diabetic patients; At the request of the endocrine doctor, insulin treatments, fluid and drug treatments were applied to the patients, antibiotic wound dressing was applied to the patients at the doctor's request, all the treatments given to the patient were continued; and laboratory values such as erythrocyte, leukocyte, thrombocyte, bleeding time, blood urea nitrogen (BUN), creatinine, bilirubin values, total protein, albumin, blood sugar, HbA1c, cholesterol were monitored. The nursing interventions performed were recorded daily. The effects of nursing diagnoses and interventions on the wound stage in patients were determined. The blood parameters and blood glucose levels of the patients were compared from the first hospitalization to discharge. According to the power analysis, the sample was reached with 36 people in a single group. Research data were collected through face-to-face interviews with patients. In the collection of research data; Informed Consent Form, Patient Diagnosis Form, Type and Amount of Insulin Given to the Patient, Planned Calories, Protein Amount, Daily Meal Intake Form, Daily Blood Glucose Until Discharge, LDL, HDL, Triglyceride, BMI Levels Form, Diabetic Wound Risk Factors Form, Wound Site Evaluation Form was used. The data obtained; The number was evaluated with percentage, chi-square, Fisher exact, Mann Whitney U test, Repeated measures test, Repeated measures test. In patients receiving treatment and care for diabetic wounds, the nurse who knows the Navigator-Way, used an evidence-based practice guide, facilitated communication between all doctors, planned the patient's care in the clinic and at home, and regulated the blood glucose levels of the patient. The wound sites of the patients were reduced according to the Wagner classification. A decrease was observed in the individualized insulin treatment compared to those who were discharged. As a result, it is recommended that nurses who know the way and guide the way should look after patients with diabetic wounds with care guides.