Hemşirelerin liderlik etkinlik algılarının iş doyumları üzerine etkisi
The effect of nurses' perceptions of leadership effectiveness on job satisfaction
  1. Tez No: 816833
  2. Yazar: RAMLA ABDIKARIM MOHAMUD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Nursing, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışma, hemşirelerin liderlik etkinlik algılarının iş doyumları üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Giriş: Liderlik etkinliğinin sonuçlar üzerindeki etkisinin belirlenmesi bilimsel literatürde ilgi uyandırmaya devam etmektedir. Ancak bu konuda hala büyük bir boşluk söz konusudur. Araştırmaların çoğu, liderlerin etkinliğine katkıda bulunan kişisel nitelikleri ve özellikleri, liderin nasıl algılandığını belirlemeye çalışmış, ancak lider etkinliğinin olası sonuçları üzerine araştırmalar sınırlı kalmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipte planlanan çalışmada, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'nde çalışan 290 gönüllü hemşire olarak yer almıştır. Veriler; Bilgi Formu, Lider Etkinliği Ölçeği-LEÖ (tek boyutlu) ve İş Doyumu Ölçeği-İDÖ ile elde edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler ile Mann Whitney U Testi, Kruskal-Wallis Testi ve korelasyon analizleri (Spearman testi) kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerinin yaş ortalamaları 34,20±6,20 olup, %52,1'nın, 30-39 yaş aralığında ve %80,7'sinin kadın olduğu belirlenmiştir. Araştırmada LEÖ puan ortalaması 13,37±2,41, İDÖ puan ortalaması ise 102,18±13,45 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was made to examine the effect of nurses' perceptions of leadership effectiveness on their job satisfaction. Introduction: Determining the effect of leadership effectiveness on results continues to arouse interest in the literature. However, there is still a large gap in this regard. Most studies have attempted to identify the personal qualities and characteristics of leaders that contribute to their effectiveness and how the leader is perceived, but research on the possible consequences of leader effectiveness is limited. Material and Method: In this cross-sectional and descriptive study, 290 nurses working at Manisa Celal Bayar University Hospital was voluntarily participated. Data was obtained by using information form, the Leader Effectiveness Scale-LES (one-dimensional) and Job Satisfaction Scale-JSS. In the analysis of the research data, descriptive statistical analyzes, Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and correlation (Spearman test) were used. Results: The average age of the nurses was 34,20±6,20, 52,1% of them were in the 30-39 age range and 80,7% of them were women. In this study, the mean score of the LES was calculated as 13,37±2,41 and the mean score of the JSS was 102,18±13,45.