Spinning egzersizlerinin antioksidan ve nitrik oksit üzerine etkisi
Effect of spinning exercises on antioxidant and nitric oxide
  1. Tez No: 816835
  2. Yazar: ABDULLAH UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SOSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma 6 haftalık spinning antrenmanlarının antioksidan kapasite ve indüklenebilir nitrik oksit sentaz parametresini, akut ve kronik olarak nasıl etkilediğini belirlemek için planlanmıştır. Çalışmaya fiziksel olarak aktif 19 erkek dahil edildi. Katılımcılar rastgele 2 gruba (deney grubu n=9; kontrol grubu n=10) ayrıldı. Deney grubuna 6 hafta spinning antrenmanı uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir antrenman programı uygulanmadı. Akut etkiyi belirlemek için antrenmanların öncesinde ve sonrasında 30-15 IFT testi uygulandı. Test öncesi ve sonrasında katılımcılardan kan örnekleri alınarak total antioksidan kapasite (TAK), total oksidan kapasite (TOK), oksidatif stres indeksi (OSİ), paraoksonaz 1 (PON1), arilesteraz (ARE) ve indüklenebilir nitrik oksit sentaz (iNOS) parametreleri analiz edildi. Akut ve spinning antrenmanlarının etkisini belirlemek için, tekrarlanan ölçümler varyans analizi uygulandı. Deney grubundaki katılımcıların 6 haftalık spinning antrenmanlarından sonra VO2max değerlerinde anlamlı artış olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Sonuç olarak 6 haftalık spinning antrenmanlarının VO2max değerini ve antioksidan kapasiteyi arttırdığı bu yönüyle spinning antrenmanlarının etkili olarak uygulanması sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine how 6-week spinning training affects antioxidant capacity and inducible nitric oxide synthase parameter, acutely and chronically. 19 physically active men were included in the study. Participants were randomly divided into 2 groups (experimental group n=9; control group n=10). While spinning training was applied to the experimental group for 6 weeks, no training program was applied to the control group. In order to determine the acute effect, 30-15 IFT tests were applied before and after the trainings. Total antioxidant capacity (TAC), total oxidant capacity (TOC), oxidative stress index (OSI), paraoxonase 1 (PON1), arylesterase (ARE) and inducible nitric oxide synthase (iNOS) parameters were analyzed before and after the test by taking blood samples from the participants. To determine the effect of acute and spinning training, repeated measurements analysis of variance was applied. It was determined that there was a significant increase in VO2max values of the participants in the experimental group after 6 weeks of spinning training (p0,05). As a result, it can be concluded that 6-week spinning trainings increase the VO2max value and antioxidant capacity, and that spinning training is effectively applied.