Diz ve kalça protezlerinden sonra iki farklı intravenöz PCA doz rejiminin etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 59316
  2. Yazar: TÜRKAY ERDOĞAN ÇAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ALP ALPTEKİN, DR. İSFENDİYAR KARAMUSTAFA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızda diz ve kalça protezi uygulanan hastalarda farklı i.v. PCA doz rejimlerinin etkinliğini irdeledik. Kalça ve diz protezi uygulanacak olan ASA l-lll klasifikasyonundan 47 hasta çalışmaya alındı ve bunlar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Operasyon bitiminde hastalar tamamen bilinçli hale geldikten ve yükleme doz morfin HCI uygulamaları ile ağrı skorları VAS < 4 olduktan sonra i.v. PCA cihazı bağlandı. Bolus grubundaki 23 hastaya 1 mg bolus morfin HCI 5 dk kilitli kalma süresiyle, infüzyon grubundaki 24 hastaya 1 mg bolus + 0.3-0.5 mg/saat bazal infüzyon 5 dk kilitli kalma süresiyle uygulandı. Her iki gruptaki hastalar yükleme sonrası ve postoperatif 6., 12., 18. ve 24. saatlerde hemodinamik ve solunumsal parametreler, ağrı skorları, total morfin HCI tüketimi ve yan etkiler değerlendirilerek birbirleriyle karşılaştırıldı. Bolus + bazal infüzyon uygulanan hastalarda 1 8. ve 24. saatlerdeki VAS ağrı skorları bolus grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu (p < 0.001 ve p < 0.005). Her iki grupta da ortalama arteriel basınç değerlerinde ve dakika solunum sayılarında PCA uygulamaları başladıktan sonra yükleme sonrası değerlere göre anlamlı düşüşler meydana geldi (p < 0.01 ve p < 0.001) ama bu değerler hipotansiyon ve solunum depresyonu kabul edilen değerlerin çok üzerindeydi ve gruplar arasında da anlamlı bir fark yoktu (p > 0.05). Yan etkiler bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilmedi (p > 0.05).Bolus + baza! infüzyon uygulanan diz protezlerinde de ağrı skorları bolus uygulanan diz protezlerine göre 18. ve 24. saatlerde anlamlı olarak düşük bulundu (p < 0.005 ve p < 0.05). Kalça protezi ameliyatlarında i.v. PCA bolus uygulaması postoperatif ağrı kontrolünde yeterli analjezi sağlayabilirken, diz protezi cerrahisi gibi ağrının yoğun olduğu girişimlerde bolus + bazal infüzyon uygulamasının daha etkili ve güvenilir bir analjezi sağlayabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In the present study we compared the efficacy of two different intravenous PCA dose regimes for postoperative pain relief in total knee and hip replacements. Forty-seven patients who underwent hip or knee replacement from ASA l-lli were randomly allocated into two groups. At the end of the anesthesia when patients were completely alert and became painless (VAS < 4) by using loading doses of morphine HCI, a PCA pump applied. Twenty-three patients in bolus group were received 1 mg bolus morphine HCI with 5 minutes lock-out interval. Twenty-four patients in bolus + basal infusion group were received 1 mg bolus + 0.3-0.5 mg per hour basal infusion with 5 minutes lock-out interval. Hemodynamic and respiratory parameters, pain scores, total morphine consumption and side effects were evaluated after loading doses and at 6th, 12th, 18th and 24th hours in the postoperative period. The pain scores in basal infusion group were significantly lower than bolus group at 18th and 24th hour postoperatively (p < 0.001 and p < 0.005). The mean arterial blood pressure and respiratory rates were decreased significantly after PCA (p < 0.01 and p < 0.001) but hypotension or respiratory depression were not observed in any patient. No significant differences were observed between the groups according to side effects (p > 0.05). 58Knee replacement patients whom bolus + basal infusions were applied had significantly lower pain scores than bolus group at 18th and 24th hours postoperatively (p < 0.005 and p < 0.05). As a result in hip replacement patients PCA bolus is sufficient in pain relief but adding a basal infusion to intravenous PCA when compared with PCA bolus alone is more effective and reliable in knee replacement patients without any side effect. 59