Göç ve yoksulluk arasındaki ilişki: Bilecik örneği
The relationship between migration and poverty: The case of Bilecik
- Tez No: 816844
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM IŞIĞIÇOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Dünya'da, her yıl milyonlarca insan ekonomik, siyasi, sosyal ve doğa olayları gibi pek çok nedenden dolayı göç etmek zorunda kalmaktadır. Bu göçlerden, Türkiye başta olmak üzere pek çok ülke etkilenmektedir. Göçmen grupları, göç ettikleri ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunların başında yoksulluk ve yoksunluk gelmektedir. Dolayısıyla, Türkiye'de göçmen gruplarının üzerinde araştırma yapılması, hem onların yaşadıkları yoksulluk ve yoksunlukların öğrenilmesine, hem de literatüre olumlu bir katkı sağlayacaktır. Bu doktora çalışması, göç ve yoksulluk arasındaki ilişkinin incelenmesine ve göç sürecinin sonunda yaşanan yoksunlukların öğrenilmesine yönelik bir araştırmadır. Çalışmanın ana hedefi ise, zorunlu nedenlerle Türkiye'ye göç etmiş insanların ekonomik ve sosyal yoksunluklarının araştırılmasıdır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi ile göç ve yoksulluk arasında nasıl bir ilişki olduğu araştırılmış ve göçmen gruplarının yaşamış oldukları yoksunlukların neler olduğu incelenmiştir. Araştırma Bilecik ilinde ikamet eden göçmen grupları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada göçmen gruplarının genel olarak yoksullaştıkları sonucuna ulaşılmasının yanı sıra arkadaşlık, sosyal, dil ve kültürel, ekonomik, yasal, aile akraba ve evlilik, sağlık, mesleki, eğitim, insan haklarından mahrum kalma, barınma temaları kapsamında yoksunluk yaşadıkları ve sosyal dışlanmaya maruz kaldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Every year, millions of people in the world have to migrate due to many reasons such as economic, political, social and natural events. Many countries, especially Türkiye, are affected by these migrations. Migrant groups face many problems in Turkey as well as in the countries they migrate to. At the beginning of these problems are poverty and deprivation. Therefore, conducting research on immigrant groups in Turkey will make a positive contribution both to learning about the poverty and deprivation they experience and to the literature. This doctoral study is a research aimed at examining the relationship between migration and poverty and learning about the deprivations experienced at the end of the migration process. The main objective of the study is to investigate the economic and social deprivation of people who migrated to Turkey for compulsory reasons. In the research, the relationship between the qualitative research method and migration and poverty was investigated and the deprivations experienced by the immigrant groups were examined. The research was carried out on immigrant groups residing in Bilecik. In addition to the conclusion that immigrant groups are generally impoverished in the research, it has been determined that they experience deprivation and social exclusion within the scope of friendship, social, language and cultural, economic, legal, family, relatives and marriage, health, vocational, education, deprivation of human rights, and shelter themes.