Alçısı olan bireylerde ağrı, hareket korkusu, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi düzeylerinin belirlenmesi
Evaluating the pain, kinesiophobia, functioning, and quality of life of individuals wear casts
  1. Tez No: 816846
  2. Yazar: AYDAN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Araştırma; alçılı bireylerde ağrı, hareket etme korkusu, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi düzeylerini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel türdedir. Çalışmaya daha önce alçı uygulanmış, kontrol için gelen ve alçısı çıkarılacak 203 hasta dahil edildi. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Visual Analog Skala (VAS), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), Alt Ekstremite Fonksiyonel Ölçeği (AEFÖ) ve SF-12 ölçekleri ile toplandı. Bulgular: Araştırmada hastaların yaş ortalaması 36,35±11,75 yıl ve %54,7'i erkektir. Bireylerin %58,6'sına düşmeye bağlı alçı uygulandığı, alçının kalma süresi ortalamasının 25,13±2,54 gün olduğu ve alçıya bağlı olarak %88,2'sinin ağrı ve %76,4'ünün kaşıntı yaşadığı saptandı. Bireylerin ölçeklerden aldıkları puan ortalamaları sırasıyla; VAS-istirahat: 3,22±1,34, VAS- aktivite: 6,18±1,55, AEFÖ: 36,05±6,30, TKÖ: 41,59±1,96, SF-12 fiziksel özet skor 34,95±5,90 ve mental özet skor 43,64±5,35 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of the study was to evaluate the discomfort, kinesiophobia, functioning, and quality of life of those wearing plaster casts. Materials and Methods: This is a cross-sectional, descriptive study. The study included 203 patients who had previously been plaster cast, who came for control and whose cast was to be removed. Data was collected using the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), Lower Extremity Functional Scale (LEFS), Visual Analogue Scale (VAS), and SF-12 scales. Results: The average age of the patients in the study was 36.35±11.75 years and 54.7% of them were men. It was found that 58.6% of the people were applied a plaster cast due to a fall, the average duration of the plaster cast was 25.13±2.54 days, and 88.2% experienced pain and 76.4% itching due to the plaster cast. According to the scales, the average scores of the participants were as follows: VAS-rest: 3.22±1.34, VAS-activity: 6.18±1.55, LEFS: 36.05±6.30, and TKS: 41.59±1.96. The SF-12 physical and mental summary scores were 34.95±5.90 and 43.64±5.35, respectively.