Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ilköğretim 4. ve 5. sınıflarının sosyal bilgiler dersi öğretim programı içeriğinin belirlenmesi
Defining social studies program content which is being applied to 4 th and 5 th classes of primary schools in T.R.N.C.
- Tez No: 81685
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Bu araştırma ile genel olarak; K.K.T.C'de ilkokulların 4. ve 5. sınıflarında uygulanmakta olan mevcut sosyal bilgiler dersi öğretim programının yeterlik düzeyinin belirlenmesi, programın nasıl olması gerektiği ve özellikle programın içerik boyutunun yeniden belirlenerek düzenlenmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu amaçlara ulaşılabilmek için ise uzman, müfettiş, müdür ve öğretmen görüşlerinden faydalanılmıştır. Araştırma tarama modeline uygun olarak yürütülmüştür. Veriler ise amaçlara uygun olacak şekilde hazırlanan anket formu ile toplanmıştır. Araştırmanın evrenini; K.K.T.C'de 1994-1995 öğretim yılında eğitim ve öğretim yapan ilkokulda görevli bulunan 4. ve 5. sınıf öğretmenleri, müdürler, müfettişler ve uzmanlar oluşkturmaktadır. Örneklemi ise; Lefkoşa ilçesinden 19, Girne ilçesinden 8 ve Mağusa ilçesinden de 23 ilkokul olmak üzere toplam 50 ilkokuldan oluşturulmuştur. Bu ilkokullarda görevli bulunan 132 4. ve 5. sınıf öğretmeni, 50 müdür yanında bu okulların teftiş ve denetiminden sorumlu 5 müfettiş ile 1 de uzmanın tümü, araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Anketler elde değerlendirilmiş olup, verilerin analizinde; aritmetik ortalama ile aritmetik ortalamanın ortalamasının alınması gibi basit istatistiksel tekniklerden faydalanılmıştır. Araştırmada ortaya çıkan bulgulara dayanılarak, mevcut sosyal bilgiler programında yetersizliklerin var olduğu ve programın; amaç, süreç, içerik ve değerlendirme boyutlarının“kısmen”yeterli düzeyde bulunduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Yukarıdaki sonuçlar ışığında, K.K.T.C'de uygulanmak üzere zorunlu öğretim süresince; anasınıftan ortaokul sonsmıfa kadar 9 yıllık sosyal bilgiler eğitimini esas alacak şekilde, yeni ve çağdaş bir sosyal bilgiler programının hazırlanmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research aimed in general to specify the adequacy of existing social studies program which is being applied to 4 and 5 classes of primary schools in TRNC and to contribute the rearrangement of the contents of existing program. In order to achieve the objectives of this research, the opinions of specialists, administrators, shool headmasters and teachers have been taken. The research was run according to survey model. Data has been gathered throuph the questionnaires prepared conforming to research aims. Universe of the research includes the teachers, headmasters, administrators and specialist of 4 th and 5 th classes of all primary schools of TRNC giving education in 1994-1995 academic year. Fifty primary schools are sampled throuphout TRNC of which 19 is from Lefkoşa area, 8 is from Girne area and 23 is from Mağusa area. Besides 132 school teachers and 50 headmasters, 5 administrators and one specialist sampling of the research. The questionnaires were evaluated and analized through statistical techniques like arithmetic means and averages. The result of the research is that, the current social studies program is“partially”adequate in respect of objective, contents, educational process and dimensions of evaluation. With the abovementioned results, proposals are developed for a new contemporary social studies program to be applied in TRNC which will include 9 years compulsory education process for primary and secondary scholls. m