Cumhuriyet Dönemi bazı süreli yayınlara yansıyan öğretmen sorunları (1929-1961)
The Teachers problems which reflected to the periodical publication of Republic Period (1929-1961)
- Tez No: 81684
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
104 ÖZET Bu çalışmada 1929-1961 yılları arasında yayınlanan süreli yayınlar incelenerek, bunlara yansıyan öğretmen sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır, öğretmen sorunları altı ana başlık altında toplanmıştır. öğretmenlerin sayısal durumları, Cumhuriyetin ilk yıllarında oranla sayısal olarak artmış ancak, öğrenci ve okul sayısı daha fazla arttığından öğretmen sayısındaki artışın yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin yetiştirilmesinde ilerlemeler kaydedilmesine rağmen, kaliteli öğretmen yetiştirme politikaları bir türlü hazırlanamamış, hatta kısa süreli eğitim programları vererek başka alanlardan öğretmen ihtiyacı karşılanmaya çalışılmıştır. Bu da öğretmenliğin kalitesini olumsuz yönde etkilemiştir. Öğretmenlerin hukuki sorunlarının çözümü için geçerli ve güvenilir haklar alınmamış ve bu her dönemde, hükümetlerin programlarında öğretmenlerin lehine gelişmeler gösterememiştir. öğretmenlerin ekonomik sorunları gün geçtikçe yaşam standartlarının altında kalmış ve hiç bir zaman istenilen düzeye çıkarılamamıştır, öğretmenlik mesleğinden olan insanlar, diğer mesleklere oranla az paralar almışlar, bu da öğretmenleri her dönemde olumsuz yönde etkilemiştir. Öğretmenler örgütlenme konusuna hemen her dönemde sıcak bakmamışlardır. Bunun en önemli nedeni olarak politik baskılar ve verimli olmayan örgütlerin farklı amaçlar taşımaları gösterilebilir. öğretmenlerin mesleki yayınlara ilgisi asgari düzeyde kalmıştır. Genellikle büyük şehirlerdeki bazı öğretmenler bu yayınları takip etmişler, büyük bir bölümü ise mesleki yayınlardan faydalanamamışlardır. Ayrıca bu dergilerin ömürlerinin uzun olmaması, çeşitli ekonomik ve politik nedenler de yayın hayatlarının çabuk sona ermesine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
105 ABSTRACT In this work of thesis, the periodical publications that are publisher between 1929-1961 have been examined and tired to determine the problems, appear in education system. The problems relater with educators are gathered in six main parts. Compare with the early years of our republic, the quantities of the teachers, students and schools are raised, but the number of teachers are not enough for perfect education system. The "education system for teachers'' has been developed, but the changes in education policy for short periods couldn't reach the system in a settlement. Insufficient and short training programs have been put in to practice. In order to raise the amount of the teachers, therefore the quality of the system and the teachers got worst. The teachers could get their social rights and fringe benefits because of the government policies. The low wages of teachers employed in education system has always been a main problem. According to the other professions, working as a teacher has always been a second class job although the importance of education. Different objectives held by unproductive organisations and the political pressure on educators by government, has always been a real difficulty to become organised. Generally only the educators in big interested in professional publications. But the major part couldn't reach the publications of the economic restrictions.