Giresun'da yayınlanan Hakikat Gazetesinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi (1925-1927)
Transcription and evaluation of Hakikat Newspaper published in Giresun (1925-1927)
- Tez No: 816851
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 903
Özet
Hakikat gazetesi 1925-1927 yılları arasında Giresun'da yayınlanmıştır. Sahibi, Yusuf Ziya Şişman'dır. Gazetenin idare hanesi Hükümet Caddesi'nde 11 Numerolu Daire olarak verilmiş, 74. sayıdan itibaren de Bekir Paşa Caddesi'nde Vilâyet Matbaası olarak belirtilmiştir. Gazetenin sahibi olan Yusuf Ziya [Şişman] Bey, Erzurum Kongresi'nde muhalif tarafta yer alsa da sahibi olduğu gazetede Cumhuriyet yanlısı ve inkılap taraftarı bir tutum sergilemiştir. Gazete çıkarıldığı ilk zamanlarda 4 sayfa 4 sütun olarak yayınlanmış, 75. sayı itibariyle 2 sayfa 6 sütun olarak yayın hayatına devam etmiştir. Giresun ve çevresindeki siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik, adli, eğitim vb. birçok konuda haberlere yer veren gazete, çevre illerden ve dünyadan haberlere de yer vermiştir. Gazetenin idare memurluğu görevini sırasıyla Muharrem Bey, Hasan Sırrı Bey, Talat Bey ve Zeki Bey üstlenmiştir. Yazar kadrosu ise Giresun'un aydın kesiminden oluşmaktadır. Ayrıca kadın yazarlara da yer verilmiş ve bu açıdan örnek teşkil etmiştir. Gazete sahibi Yusuf Ziya [Şişman], dönemin önem teşkil eden olaylarını sade bir şekilde kaleme almış ve yazar kadrosunun Giresun'un daha iyi bir seviyeye gelmesini sağlamak adına yazdığı makaleler ile halkın bilinçlendirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hakikat newspaper was published in Giresun from 1925 to 1927 under the ownership of Yusuf Ziya (Şişman). Initially located at Apartment No. 11 on Hükümet Street, the administrative office later moved to Vilâyet Matbaası on Bekir Paşa Street starting with the 74th issue. Despite Yusuf Ziya (Şişman)'s involvement in the opposition during the Erzurum Congress, the newspaper maintained a pro-Republican and pro-reform stance under his ownership. The newspaper was published as 4 pages and 4 columns in the early days and transitioned to a format of 2 pages and 6 columns as of the 75th issue. Alongside its coverage of political, social, cultural, economic, judicial, and educational topics in Giresun and its vicinity, the newspaper also featured news from neighboring provinces and around the world. The administrative officers of the newspaper were Muharrem Bey, Hasan Sırrı Bey, Talat Bey, and Zeki Bey, each serving in their respective roles. The writing staff comprised intellectuals from Giresun. Women writers were also included, setting a positive example for gender representation. The owner of the newspaper, Yusuf Ziya (Şişman), embraced a straightforward writing style to highlight significant events of the period, and through the articles, authors aspired to raise public awareness for Giresun to reach a better level overall.