Bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören annelerin anksiyete düzeyleri ve aile merkezli bakım alma durumlarının belirlenmesi
Determination of anxiety levels and family-centered care receiving status of mothers whose baby was treated in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 816852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİYE GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışma bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören annelerin anksiyete düzeyleri ve aile merkezli bakım alma durumlarını belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma Aralık 2022-Mayıs 2023 tarihleri arasında Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde bebeği tedavi gören 180 anne ile tanımlayıcı ve kesitsel ilişki arayıcı tipte yapıldı. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Spielberg Durumluk ve Süreklik Kaygı Ölçeği, Yenidoğan Aile Merkezli Bakım Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde; ortalama, yüzdelik, ki-kare analizi, bağımsız gruplarda t testi, one way manova ve pearson korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan annelerin %56.1'inin 26-35 yaş aralığında,%83'ünün sezeryan doğum yaptığı ve %62'sinin bebeğinin yanında kaldığı belirlendi. Yenidoğanların %32'sinin normal doğum ağırlığında ve %41'inin 34-37 haftalar arasında oldukları belirlendi. Annelerin durumluk kaygı düzeyi puan ortalamaları 41.51±9.6, süreklik kaygı düzeyi puan ortalamaları 40.31±7.7 olup orta düzeyde kaygı yaşadıkları belirlendi. Yenidoğan Aile Merkezli Bakım Ölçeğinin toplam puan ortalaması 3.7±0.7 ve alt boyut puan ortalamaları; itibar ve saygı 4.0±0.7, bilgi paylaşımı 3.9±0.8, bakıma katılım 4.0±0.8, aile ve iş birliği 3.3±1.1, annelerin en yüksek puan aldıkları alanların bakıma katılım ve itibar ve saygı, en düşük puan aldıkları alanın ise aile ile işbirliği olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the anxiety levels of mothers whose babies were treated in the neonatal intensive care unit and their status of receiving family-centered care. Material and Method: This research was carried out in a descriptive and cross-sectional relationship-seeking type with 180 mothers whose babies were treated in Malatya Training and Research Hospital and İnönü University Turgut Özal Medical Center Neonatal Intensive Care Units between December 2022 and May 2023. Data were collected using the Introductory Information Form, the Spielberg State and Trait Anxiety Inventory, and the Neonatal Family Centered Care Scale. In the analysis of data; mean, percentile, chi-square analysis, independent groups t test, one way manova and pearson correlation analysis were used. Results: It was determined that 56.1% of the mothers participating in the study were between the ages of 26-35, 83% had a cesarean section and 62% stayed with their baby. It was determined that 32% of the newborns were at normal birth weight and 41% were between 34-37 weeks. The mothers' state anxiety level mean score was 41.51±9.6, trait anxiety mean score was 40.31±7.7, and they were found to have moderate anxiety. The total score average of the Newborn Family-Centered Care Scale was 3.7±0.7 and the sub-dimension mean scores; Reputation and respect 4.0±0.7, information sharing 3.9±0.8, participation in care 4.0±0.8, family and cooperation 3.3±1.1, the highest points of mothers were participation in care and respect and respect, and the lowest points were cooperation with the family determined.