Yetişkinlerin sağlık algısı ile hipertansiyondan korunma tutumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between adults' perception of health and attitudes to prevent hypertension
  1. Tez No: 816854
  2. Yazar: MERVE ÇİLENAY SEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmayı yetişkinlerin sağlık algısı ile hipertansiyondan korunma tutumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirdik. Gereç ve yöntem: Kesitsel, analitik nitelikteki bu çalışmanın evreni Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran bireylerden oluşmaktadır. Örneklem için polikliniğine başvuran 18 yaş üstü, hipertansiyon ve diyabet tanısı almamış gönüllü bireyler alınmıştır. Örneklem hacmi G*Power 3. 1. yazılımı kullanılarak % 0.1 etki genişliği (d), % 0,05 alfa hatası ve % 95 güçle toplamda 333 olarak hesaplanmıştır. Yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgiler anketi, Türkçe' ye uyarlanmasına yönelik geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış Sağlık Algısı Ölçeği ve hipertansiyondan korunma tutumlarını belirlemek amacıyla geliştirilmiş Hipertansiyondan Korunma Tutumları Ölçeği' nden oluşan 53 soruluk bir anket formu Aralık 2022 ile Şubat 2023 tarihleri arasında başvuran gönüllü 333 hastaya uygulanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler yapılarak, değişkenler arasındaki ilişkiler Bağımsız örneklem t testi, Mann Whitney U testi, Ki kare testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: We conducted this study to evaluate the relationship between adults' health perception and their attitudes to prevent hypertension. Method: The population of this cross-sectional, analytical study consists of individuals who applied to Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Family Medicine outpatient clinic. Volunteers over the age of 18 who applied to the outpatient clinic and were not diagnosed with hypertension or diabetes were included in the sample. The sample size was calculated as 333 in total with 0.1% effect width (d), 0.05% alpha error and 95% power using G*Power 3.1 software. Sociodemographic information questionnaire prepared by the researchers, a questionnaire consisting of 53 questions consisting of the scale of health perception and their attiudes prevention of hypertension, which validity and reliability studies were conducted, was applied to 333 volunteer patients who applied between December 2022 and February 2023 with face-to-face interview technique. Descriptive statistics were made and the relationships between the variables were examined with the Independent sample t-test, Mann Whitney U test, and Chi-square test.