Kronik böbrek hastalığında tiroid nodüllerinin sitopatolojik incelenmesi
Cytopatological investigation of thyroid nodules in chronic kidney disease
- Tez No: 816875
- Danışmanlar: PROF. YÜCEL ARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Tiroid nodülleri tiroid bezine ait toplumda yaygın görülen bir patolojidir. Bu nodüllerin klinik önemi yaklaşık %5 civarında malignite riski taşımalarıdır. Tiroid stimülan hormon (TSH) reseptör hiperaktivasyonu nedeniyle tiroid bezinin hiperfonksiyonu, nodül oluşumunda etkili mekanizma gibi görülse de tiroid nodülüne sebep olan tüm mekanizmalar henüz aydınlatılmamıştır. Yapılan bazı çalışmalarda son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olan hastalarda tiroid nodülü ve bu nodüllerden kanser gelişme riskinin 3 kat arttığı gösterilmiş, ancak mekanizması tam olarak anlaşılmamıştır. Bu çalışmada, erken evrelerden itibaren kronik böbrek hastalığında (KBH) tiroid nodüllerinin malignite riskinde artış olup olmadığının ortaya koyulması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2020-Aralık 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniği'ne ayaktan başvuran ve tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) yapılan 18 yaş üzeri hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Veriler hastane otomasyon sisteminden elde edildi. Dahil edilme ve hariç tutulma kriterleri göz önüne alınarak 900 hasta çalışmaya alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, diyabetes mellitus (DM) ve hipertansiyon (HT) gibi ek hastalık varlığı, tiroid ultrasonografi (USG) bulguları, tiroid İİAB patoloji verileri, biyokimyasal parametreler olarak; üre, kreatinin, glomerüler filtrasyon hızı (GFR), TSH, serbest T3 (sT3), serbest T4 (sT4), anti tiroid peroksidaz antikor (anti TPO) değerleri kaydedildi. Hastalar GFR>90ml/dk ve GFR0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: Thyroid nodules are a common pathology of the thyroid gland in the community. The clinical significance of these nodules is that they carry a malignancy risk of approximately 5%. Although hyperfunction of the thyroid gland due to thyroid stimulating hormone (TSH) receptor hyperactivation seems to be an effective mechanism in nodule formation, all mechanisms that cause thyroid nodules have not been clarified yet. In some studies, it has been shown that thyroid nodules and the risk of developing cancer from these nodules increase 3 times in patients with end-stage kidney disease (ESKD), but the mechanism is not fully understood. In this study, it was aimed to reveal whether there is an increased risk of malignancy of thyroid nodules in chronic kidney disease (CKD) from the early stages. MATERIAL AND METHODS: Between January 2020-December 2022, patients aged ≥18 years who applied to the University of Health Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Internal Disease Clinic and underwent thyroid fine needle aspiration biopsy (FNAB) were evaluated retrospectively. Data were obtained from the hospital automation system. Considering the inclusion and exclusion criteria, 900 patients were included in the study. Age, gender, presence of comorbidities such as diabetes mellitus (DM) and hypertension (HT), thyroid ultrasonography (USG) findings, thyroid FNAB pathology data, biochemical parameters such as urea, creatinine, glomerular filtration rate (GFR), TSH, free T3 (sT3), free T4 (sT4), anti thyroid peroxidase antibody (anti TPO) values were recorded. Patients were divided into two groups as GFR>90ml/min and GFR0.05).