Hemşirelerin çalişma ortamlarini değerlendirmelerinin tibbi hataya eğilim düzeylerine etkisi
The effect of nurses' evaluation of working environment on their levels of tendency to medical error
- Tez No: 816874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelerin çalışma ortamlarını değerlendirmelerinin tıbbi hataya eğilim düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Kesitsel türde yapılan araştırmanın evrenini,“Harran Üniversitesi Hastanesi'nde”çalışan 450 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmada olasılıksız örnekleme yöntemlerinden geliş güzel örneklem yöntemi kullanıldı. Araştırmaya gönüllü olarak katılan 219 hemşire araştırma kapsamına alındı. Araştırmanın verileri, Eylül 2020 – Ocak 2021 tarihleri arasında toplandı. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“'Hemşirelik İş İndeksi- Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği”ve“Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği”ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde dağılımı, ortalama, standart sapma, Cronbach Alpha katsayısı, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted in order to determine the effect of nurses' evaluation of working environment on their levels of tendency to medical error. Material and Method: The population of the cross-sectional study consists of 450 nurses working at Harran University Hospital. Haphazard sampling method, one of the non-probability sampling methods, was used in the study. 219 nurses who voluntarily participated in the study were included in the study. The study data were collected between September 2020-January 2021 by using“Personal Information Form”,“Nursing Work Index-Nursing Working Environment Evaluation Scale”, and“Tendency to Medical Error Scale.”In the analysis of the data, number, percentage, mean, standard deviation, Cronbach's alpha coefficient, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, and correlation analysis were used. Results: Nursing Work Index scale total score of the participating nurses was calculated as 2.3±0.57, and the nurses' perceptions regarding evaluation of working environment were found to be at a moderate level. The nurses mean score on Tendency to Medical Error Scale was found to be 227.86±28.66, which showed a low level of nurses' tendency to medical error.